Czemu nie rosną mi piersi? Czy powinnam się zgłosić do lekarza specjalisty?

Witam,

mam 16 lat i jestem prawie całkowicie płaska. Miesiączkuję już prawie 3 lata. Nie jestem osobą szczupłą, raczej o dość słusznej budowie - mam szerokie barki, prawie nie mam wcięcia w tali. Martwi mnie to, że wszystkie kobiety w mojej rodzinie (nawet moja trzynastoletnia siostra) mają biust normalnych rozmiarów lub nawet ponad przeciętnej wielkości. Czy mogą to być problemy hormonalne? Czy powinnam się zgłosić do lekarza specjalisty?

Witam serdecznie,
Wielkość piersi i tempo ich rozwoju jest sprawą indywidualną. Czynniki dziedziczne mają znaczenie, aczkolwiek nie jest przesądzone, że matka i córka - lub siostra i siostra będą miały podobny rozmiar piersi.
Rozwój piersi jest związany oczywiście ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą podczas procesu dojrzewania, aczkolwiek na pytanie - czy u Ciebie wskazane są badania hormonalne, powinien odpowiedzieć lekarz, który będzie miał okazję zbadać Cię i porozmawiać z Tobą. W badaniu lekarskim można ocenić czy piersi się rozwijają prawidłowo, czy nie ma wad - takich jak np. wrodzony brak mięśni klatki piersiowej itp.
Proponuję zatem wizytę u lekarza ginekologa - zważywszy na wiek i okres dojrzewania najlepiej jeżeli będzie to ginekolog dziecięcy (nie potrzeba skierowania).

Pozdrawiam serdecznie