Czy antybiotyk zażywany w 7-dniowej przerwie osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mam Pytanie. Pod koniec przedostatniego opakowania w 21 dniu brania tabletek (piątek) wzięłam antybiotyk i brałam go 4,5 dnia tzn. zaczęłam w piątek wieczorem i skończyłam we wtorek rano. Był to 4 dzień przerwy. Wtedy też dostałam krwawienie z odstawienia. W czwartek wzięłam tabletkę z nowego opakowania po 5 dniach przerwy. Ponieważ antybiotyk osłabia również działanie tabletek antykoncepcyjnych w przerwie to wzięłam wcześniej o dwa dni tabletkę w celu lepszego zabezpieczenia. Współżycie było w poniedziałek rano tj. po 6 dniu przerwy od brania antybiotyku (powinno być 7) pomyliłam się w obliczeniach. Jaka jest możliwość ciąży dziś 4 dzień przerwy? U mnie brak krwawienia. Test ciążowy zrobiony dziś w 26 dniu - negatywny. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antybiotyk brała Pani w czasie siedmiodniowej przerwy, kiedy i tak nie przyjmuje się tabletek, a więc nie zakłóca on ich wchłaniani. Interakcja antybiotyku z tabletkami polega bowiem na wyniszczaniu flory bakteryjnej jelit, która ułatwia czy uczestniczy we wchłanianiu jednego z dwóch składników tabletek antykoncepcyjnych. Pozostaje kwestią otwartą, jak prędko po skończeniu antybiotyku Pani przewód pokarmowy uzyskał z powrotem możliwość pełnego wchłaniania substancji czynnych z tabletek. Jeżeli na tyle szybko, że przerwa w dostarczaniu hormonów się nie wydłużyła ponad siedem dni, to była Pani w pełni zabezpieczona, jeżeli dłużej, to działanie antykoncepcji mogło zostać osłabione, choć w i tak była Pani zabezpieczona w dość wysokim stopniu, ponieważ pochodna progesteronu się wchłaniała tak czy inaczej.

Pozdrawiam serdecznie!