Czy przyjmując antybiotyki w przerwie pomiędzy blistrami tabletek i na początku nowego blistra jestem chroniona przed ciążą?

Witam W środę skończyłam przyjmować drugie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych i miałam mieć 7-dniową przerwę. Drugiego dnia przerwy dostałam antybiotyk z grupy tetracyklin. Jego zażywanie pokryłoby mi się z pierwszymi tabletkami nowego opakowania, które powinnam rozpocząć w czwartek. Moje pytanie brzmi: jak bardzo te antybiotyki osłabiają działanie antykoncepcji, jak długo utrzymują się we krwi i czy jestem chroniona przed ciążą podczas zażywania 3. opakowania? Z kilku źródeł zebrałam różne informacje: 1) że powinnam się dodatkowo zabezpieczać po 7 dniach od skończenia antybiotyku, a potem mogę już nie stosować dodatkowych zabezpieczeń; 2) przez całe opakowanie muszę się zabezpieczać. Przyznam, że opcja 2 brzmi dla mnie niezbyt miło, ponieważ prezerwatywy mnie uczulają, dlatego jeśli jest ona prawdziwa to prosiłabym o radę co mogę zrobić by choć połowę miesiąca być chroniona. Czy możliwe jest wzięcie 2 tabletek? Czy może zrobić tak, że wybrać antybiotyk w całości, a dopiero wtedy zacząć stosować antykoncepcję i najwyżej przez 1 tydzień zachować wstrzemięźliwość? Lub wybrać pół opakowania tabletek, poczekać na krwawienie z odstawienia i zacząć nowy listek? Jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę w przypadku osłabienia antykoncepcji hormonalnej antybiotykami? Wiem, że to dużo pytań, ale mam dużo wątpliwości na ten temat. Tym bardziej, że z chłopakiem widuję się raz na kilka tygodni, a kwestia zabezpieczania się prezerwatywą nie wchodzi w ogóle w grę. Będę wdzięczna za każdą poradę. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antybiotyki z grupy tetracyklin osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych na tyle skutecznie, że nie może Pani na nie liczyć jako na zabezpieczenie w okresie przyjmowania antybiotyku oraz do czasu przyjęcia siedmiu tabletek z rzędu po zakończeniu antybiotyku.

Innymi słowy, dopóki nie zakończy Pani terapii antybiotykowej i następnie nie przyjmie regularnie tabletki przez siedem dni, nie będzie Pani zabezpieczona.

Myślę, że może Pani przyjmować normalnie tabletki, tak jakby nigdy nic. W momencie zakończenia przyjmowani antybiotyku poczekać jeszcze siedem dni i dopiero współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia.

Pozdrawiam serdecznie!