Czy ból nogi po zranieniu się gwoździem w stopę może świadczyć o tężcu?

Witam. Jakiś czas temu, ponad 3 tygodnie, zraniłem się gwoździem w stopę. Raczej nie było to głębokie, bo nie wystąpiło żadne obfite krwawienie. Rana została szybko przemyta spirytusem oraz wodą utlenioną i przez kilka dni robiłem okłady z rywanolu i opatrunki z Tribiotic'iem zmieniane co kilka godzin. Żadnych oznak zapalnych czy ropienia. Po kilku dniach rana się zagoiła. Jednak od tamtego czasu mam dziwne odczucia w całej nodze. Zaczęło się od łydki, potem trochę w udzie. Taki delikatny ból, coś jak się odczuwa tuż przed skurczem. Ale przez te 3 tygodnie żaden skurcz mięśni u mnie nie wystąpił. I moje pytanie, czy może być to tężec? Czy raczej nadwyrężenie mięśni spowodowane chodzeniem na boku stopy przez około tydzień (żeby nie razić skaleczonego miejsca)? Zwłaszcza że całe dni pracuję na stojąco? Byłbym wdzięczny za jakieś informacje czy jest się czym martwić.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

W takiej sytuacji nie można wykluczyć tężca. Warto udać się do lekarza, bo być może wymaga Pan podania anatoksyny tężcowej.