Czy cierpię na depresję?

Jestem uczennicą 1 klasy liceum. Miesiąc temu, po sylwestrze, zaczęłam strasznie histeryzować. Nie mogłam spać, bałam się wszystkiego. Najgorsze jednak było uczucie jakby rozdwojenia jaźni. Miałam wrażenie, że nie uczestniczę w otaczającym mnie życiu. Bałam się wyjść z domu. Rozmawiając z rodzicami, nie docierało do mnie do końca, co mówią. Ciągle myślałam, że jest to jakiś sen i zaraz się z niego wybudzę. Następnego dnia dostałam miesiączkę, więc trochę mnie to uspokoiło. Pomyślałam, że mogłam mieć zwykłe huśtawki przed miesiączką. Jednak ten nieznany mi wcześniej stan utrzymywał się przez kolejne dni. Poszłam do psychologa. Po rozmowie uspokoiłam się i dość szybko udało mi się z tego wyjść. Od kilku dni zaczęłam czuć, że wszystko wraca. Znowu nie docierało do mnie nic i bałam się cokolwiek powiedzieć w szkole. Wczoraj zaczęłam tak panikować, że nie poszłam do szkoły. Dziś dostałam znów miesiączkę... Nie wiem, czy to mój organizm reaguje tak przed miesiączką, bo wcześniej tego nie miałam. Nie mogę sobie z niczym poradzić i coraz częściej mam myśli samobójcze. Jeśli chodzi o wsparcie ze strony rodziców, to jest bardzo duże, jednak oni sami mają obecnie dużo problemów na głowie (mam chorego brata i dziadka) i powoli tracą już cierpliwość.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Z Twojego listu wynika, że jest prawdopodobieństwo, że cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Wbrew opiniom nie jest to przypadłość tak powszechna i niewiele jest kobiet, które w dni poprzedzające wystąpienie miesiączki mają tak nasilone objawy, iż można postawić rozpoznanie PMS.

Podejrzewa się, iż zespół ten związany jest z zaburzeniami hormonalnymi pod koniec cyklu miesiączkowego. Do jego rozpoznania konieczne jest minimum 3 miesiące z wystąpieniem objawów na 5 dni przed miesiączką i zaniku objawów maks. po 4 dniach od ustania krwawienia. Wszelkich dokładnych informacji może udzielić Ci lekarz ginekolog-endokrynolog, do którego radziłabym, abyś wybrała się z mamą na wizytę kontrolną.

Nie napisałaś, czy myśli samobójcze występują tylko w tych dniach, czy też w pozostałych dniach cyklu, ale uważam, że wskazane byłoby, abyś również poprosiła mamę o zapisanie do poradni psychologicznej. Jeśli zostanie stwierdzony u Ciebie zespół napięcia przedmiesiączkowego, są skuteczne sposoby, aby minimalizować objawy (odpowiednia dieta, tryb życia), jednak konsultacja psychologiczna pozwoli wykluczyć inne przyczyny.

Pozdrawiam Cię serdecznie!