Czy codzienna dieta ma wpływ na krzepliwość krwi?

Moj wnuczek,3latka,ma tzw.HLHS,jest po operacjach na otwartym serduszku-ostatnia w grudniu 2013. W zwiazku z tym co kilkanascie dni ma sprawdzana krzepliwosc krwi poniewaz ta nie jest zdaniem lekarzy dobra-obawa zakrzepu. Czy codzienna dieta ma wplyw na krzepliwosc krwi? Co dawac a czego unikac. Bede wdzieczny za odpowiedz. Dziekuje tadeusz

Lek. Tomasz Budlewski

Wszystko zależy od tego jakie leki wnuczek przyjmuje. W zależności od tego czy wskaźnik krzepliwości jest za wysoki czy za niski? Na wskaźnik wpływa zawartość witaminy K w diecie, przyjmowanie innych leków itp. Np jarmuż, szpinak, kapusta, cebula, szparagi, sałaty, cykoria będą osłabiać działanie leków a tym samym wskaźnik będzie za niski. Np bosentan, spironolakton również będą obniżać działanie leków przeciwzakrzepowych. Proszę udać się do kardiologa dziecięcego. Wytłumaczy odpowiednie stosowanie innych leków i odpowiednich pokarmów.