Czy dorosła kobieta może w ogóle nie miesiączkować?

Witam, znajoma ma 27 lat i nigdy nie miała jeszcze miesiączki, ma za to bóle, które przypominają miesiączkę (bóle rególarnie co miesiąc przez kilka dni) Wizyta u ginekologa juz była - Anglia więc odpowiedz lekarza tak juz się zdarza czasami. Pytanie do polskich lekarzy

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pierwotne zaburzenia miesiączkowania w postaci braku krwawień są faktycznie bardzo rzadką jednostką chorobową. Jest to związane z zaburzeniami rozwoju gruczołów endokrynnych oraz gonad żeńskich. Na pewno taka sytuacja wymaga kontaktu z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem. Niezbędne będzie wykonanie szeregu badań diagnostycznych z zakresu diagnostyki obrazowej w tym: USG narządu rodnego, TK jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, a także analiz neurologicznych. Ponadto trzeba wykonać testy laboratoryjne, których wyniki wskażą dokładniej przyczynę braku miesiączki. Do badań, które trzeba wykonać należeć będą te podstawowe, czyli morfologia z rozmazem, OB czy CRP, ale też rozbudowany panel hormonalny obejmujący gruczoły płciowe, tarczycę czy przysadkę mózgową. Na podstawie badań obrazowych oraz wyników z laboratorium, lekarz będzie w stanie zdiagnozować Pani przypadłość oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Zachęcamy zatem do ponownego kontaktu ze specjalistą i życzymy dużo zdrowia. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/hipogonadyzm

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.