Czy IBS i jelita mogą mieć związek z apetytem?

Witam. Nie mogę jeść śniadań. Od dziecka nie jadam śniadań, bo po prostu nic mi nie przechodzi rano przez gardło, czasami czuje odruch wymiotny. Ogólnie rano jestem uczulony na zapachy i smaki. Dlaczego tak się dzieje już koło godziny 10-11 wszytko jest ok, jeżeli nie śpię całą noc to także nie mam problemu z jedzeniem rano. Dzieje się tak tylko po śnie, gdy jestem, ze tak powiem"zamulony". Dodatkowo mam problemy z jelitami, lekarze twierdzą, że mam IBS czy jelita mogą mieć związek z apetytem?

Dzień dobry,

Jak najbardziej tak, z rana układ trawienny nie jest pobudzony do pracy. W ciągu dnia kiedy się Pan porusza, spożywa posiłki, płyny motoryka jelit jest pobudzana. Natomiast należy zadbać o prawidłową perystaltykę jelit jednym z nich jest picie ciepłej wody z dodatkiem kilku kropel cytryny po przebudzeniu.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej, w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert,
Dietetyk
www.lublin.mojdietetyk.pl
lublin@mojdietetyk.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Przyczyny mogą być różne. Może spożywa Pan zbyt obfity i zbyt późno ostatni posiłek. Optymalnie jest zjeść ostatni posiłek około 2-3 godzin przed snem, najlepiej aby było to coś bardziej lekkiego np. sałatka z tuńczykiem, jajka na miękko. To będą na pewno lepsze produkty niż smażone potrawy, czy jedzenie typu fast food. Również u osób, które podjadają w nocy obserwuje się poranny brak apetytu. Jest to także zauważalne u osób podjadających cały dzień i konkretny posiłek jedzących wieczorem, po powrocie do domu. Układ pokarmowy jest zbytnio obciążony i brakuje czasu na nocną regenerację. Może Pan również spróbować innej formy śniadań np. koktajl owocowo – warzywny z jogurtem czy mlekiem. Warto również zastosować metody pobudzania apetytu: dodatek ziół i przypraw, estetyczne posiłki, różnorodne i próbowanie nowych potraw; szklanka wody z cytryną z samego rana pobudzi układ trawienny do pracy. Jeśli chodzi o IBS to jednym z jego symptomów jest właśnie brak apetytu. Warto włączyć do diety większe ilości warzyw oraz probiotyki w celu usprawnienia motoryki jelit. Można zastosować środki farmaceutyczne oraz spożywać przetwory mleczne z żywymi kulturami bakterii oraz kiszonki. Jeśli oprócz braku apatytu pojawia się niekontrolowana utarta masy ciała należy skontaktować się z lekarzem. Praca z dietetykiem pomogłaby Panu dostosować odpowiednią dietę, która poprawi Pana samopoczucie.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Naturalne sposoby na poprawę trawienia
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/naturalne-sposoby-na-poprawe-trawienia.html?c=9