Picie na czczo wody z cytryną

Witam, mam 25 lat i w zasadzie nie mam  zadnych problemów zdrowotnych. Czytałam kiedyś dużo o sposobach odtruwania organizmu. Postanowiłam spróbować tez odtruć swój organizm z różnych toksyn za pomocą cytryn. Co wieczór przygotowuje sobie szklanke wody z sokiem z cytryny i rano wypijam to na czczo. Zaczęlam się jednak zastanawiać czy nie zakwasze sobie organizmu i czy nie zaszkodzę sobie pijać to na pusty żołądek. Bardzo proszę o odpowiedz czy codzienne picie na czczo wody z sokiem z cytryny nie niszczy wątroby albo żołądka? Oraz czy pomaga to w odchudzaniu? Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi.

Witam serdecznie,

Picie wody z cytryną przed śniadaniem ma pozytywny wpływ na organizm, jednak nie jest zalecane osobom z wrażliwym żołądkiem. Soki z cytryny mogą dodatkowo podrażnić żołądek. Woda z cytryna wspomaga proces odchudzania. Poprawia trawienie i pracę przewodu pokarmowego oraz oczyszcza organizm z toksyn. Należy jednak pamiętać że główną rolę w odchudzaniu odgrywa prawidłowo zbilansowana dieta. Poza tym cytryna jest bogatym źródłem witaminy C, polifenoli, kwasów owocowych i potasu. Zawiera pektyny, terpeny, olejki eteryczne. Związki te pozwalają jej działać antyseptycznie, bakteriobójczo, wzmacniać ściany naczyń krwionośnych, zmniejszać ciśnienie krwi, poprawiać kondycję cery.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,
sok z cytryny mimo kwaśnego smaku nie powoduje zakwaszenia organizmu, a wręcz przeciwnie. Dzięki jonom zasadowym sok przeciwdziała jego zakwaszeniu. Mimo tego, że ma on właściwości zasadotwórcze, należy pamiętać o zbilansowanej diecie. Duże ilości mięsa i używek, takich jak kawa w codziennym żywieniu mogą powodować zakwaszanie organizmu.
Woda z sokiem z cytryny pobudza trawienie, czyli zwiększa perystaltykę jelit, ale również powoduje wydzielanie enzymów trawiennych i żółci. Dla osób zdrowych ma to bardzo korzystne działanie, natomiast osoby mające problemy z żołądkiem, np. chorujące na wrzody żołądka bądź jego nadkwasotę i podobne schorzenia powinny unikać spożywania takiego napoju, szczególnie na czczo. Owoce cytrusowe nie są wskazane przy chorobach żołądka, ze względu na ich drażniące działanie na jego ścianę. Sok z cytryny poprzez pobudzenie żołądka do wydzielania enzymów i soku żołądkowego, może właśnie swoim działaniem powodować podrażnienie ściany żołądka. W przypadku wątroby to nie ma zagrożenia jeśli chodzi o jej niszczenie, a działanie wynikające z picia takiego napoju są odwrotne. Woda z sokiem z cytryny pobudza wątrobę do tworzenia żółci i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Wpływa to dla niej korzystnie, ponieważ toksyny są szybciej usuwane z moczem, poprzez działanie moczopędne. Dodatkowo stężenie toksyn jest niższe, poprzez dostarczenie wody.
Spożywanie wody z sokiem z cytryny wspomaga odchudzanie. Przede wszystkim sok zawiera błonnik, który w przewodzie pokarmowym powoduje uczucie sytości. Poza tym wpływa na perystaltykę jelit i przesuwanie się pokarmu w jelitach. Kolejnym jego działaniem jest wolniejsze uwalnianie cukru z pożywienia, a co za tym idzie, zmniejsza wydzielanie insuliny.
To kilka z działań takiego napoju na organizm człowieka. Należy pamiętać, że dostarcza on również witaminę C, która poprawia odporność. Sok z cytryny jest także dobrym źródłem potasu. Ważny jest też sposób picia takiej wody. Szklankę wody z sokiem z połowy cytryny wypić przynajmniej pół godziny przed śniadaniem, aby efekt działania był jak najlepszy. Sok najlepiej wyciskać z rana, aby był świeży i nie tracił niektórych składników odżywczych przez noc.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Cytrusy czyli odrobina lata w środku zimy
http://krakow.mojdietetyk.pl/artykuly/cytrusy-czyli-odrobina-lata-w-srodku-zimy.html?c=9