Czy jestem w grupie ryzyka jeżeli chodzi o koronawirusa?

Witam, mam 21 lat, od dziecka posiadam lejkowatą klatkę piersiową. Moj organizm ciężko znosi „większy” wysiłek- przykładowo nic mi nie jest przy jeździe na rolkach, ale nie mogę biegać, ponieważ ciężko mi się oddycha. Poza niską tolerancją wysiłku nie mam więcej żadnych dolegliwości z nią związanych. Moje pytanie brzmi: jak rozpoznać niewydolność oddechową, czy mogę ją mieć? Czy powinnam się obawiać? Czy jestem w grupie ryzyka jeżeli chodzi o koronawirusa?

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno odpowiedzieć na pytanie, czy znajduje się Pani w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania i ciężkiego przebiegu COVID-19. Niestety wciąż wiemy o tej chorobie za mało, a badania nad nią trwają. COVID-19 wywołuje jeden z koronawirusów, którego aktywność zaobserwowano w Chinach pod koniec 2019 roku. W niedługim czasie rozprzestrzenił się na niemal cały świat, zbierając śmiertelne żniwo. Przenosi się drogą kropelkową i w niektórych przypadkach ma gwałtowny przebieg – atakując górne drogi oddechowe, powoduje duszności, wysoką gorączkę, kaszel. Dodatkowo mogą pojawić się objawy grypopodobne: zmęczenie i bóle kostno-stawowe czy mięśniowe. Więcej o wirusie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jak-rozpoznac-chorobe-i-jak-sie-przed-nia-chronic. To, co wiemy o grupach ryzyka często wynika z obserwacji chorych. Zwiększone ryzyko zakażenia chorobą koronawirusową grozi przede wszystkim osobom z niedostatkami odporności – np. po przebytej infekcji, pacjentom onkologicznym czy przyjmującym leki imunosupresyjne. Cięższa postać choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2 z pewnością zagraża pacjentom z chorobami współistniejącymi (mam na myśli choroby przewlekłe, jak: nadciśnienie, cukrzyca) czy tym, którzy cierpią na choroby układu oddechowego, jak astma lub POChP. Więcej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-grupy-ryzyka. W Pani przypadku trudno ocenić ryzyko, być może gdyby wystąpiły duszności, byłyby bardziej uporczywe i trudniejsze do zniesienia. Niestety nie sposób tego przewidzieć. Niewydolność oddechowa może dotknąć każdego, u kogo rozwinie się ciężka postać COVID-19. Spowodowana jest zaburzeniami czynności układu oddechowego, prowadzącymi do niewłaściwej wymiany gazowej w płucach, co z kolei skutkuje brakiem tlenu w organizmie i zwiększoną ilością dwutlenku węgla. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.