Czy konieczne jest stosowanie statyn w tej sytuacji?

Dzień dobry. Mąż miał zoperowanego tętniaka aorty - wszczepiono mu stentgrafty. Jeszcze przed zabiegiem jeden z lekarzy zapisał statyny (domyślam się, że zapobiegawczo). Wcześniej miał kilkakrotnie badany cholesterol - nigdy nie był podwyższony. Przy wypisie ze szpitalna ma zalecenie, by utrzymywał poziom LDL poniżej 2,60 - czyli jak osoby z umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzień przed zażyciem statyn LDL był na poziomie 2,20 (jak najbardziej w normie), po tygodniu zażywania 1,10. Mąż nie czuje się najlepiej po statynach, ma problemy z mięśniami - (jakby zanikają) bóle nóg, pleców, jest osłabiony. Moje pytanie - czy jest zasadne podawanie statyn mimo braku podwyższonego cholesterolu?
MĘŻCZYZNA, 58 LAT 8 miesięcy temu

Statyny mają działanie ochronne, oprócz regulowania lipidogramu wpływają korzystnie na śródbłonek naczyniowy i stabilizują blaszkę miażdżycową- głównie w tym celu zostały przepisane. Jeżeli mąż odczuwa bóle mięśniowe to w pierwszej kolejności powinno się zmienić statynę na inną, a w przypadku utrzymywania się objawów odstawić lek.