Czy mogę wziąć tabletkę antykoncepcyjną kilka godzin po rozpoczęciu okresu?

Witam. Chcę zacząć zabezpieczać się metoda pigułek antykoncepcyjnych i wiem, że pierwszą z nich powinno się zażyć pierwszego dnia okresu, aby ich działanie było natychmiastowe. Jednak okres najczęściej dostaje w godzinach rannych (około 7.00, 8.00), a chciałabym za codzienną godzinę zażywania pigułek ustalić sobie 18.00. Tak więc czy jeśli dostanę okres około godz. 7.00, a zażyje pierwszą tabletkę dopiero o 18.00 tego samego dnia, to czy będę od razu zabezpieczona? Ile maksymalnie czasu po rozpoczęciu miesiączki może minąć, aby po zażyciu pierwszej pigułki miało się pewność o natychmiastowym zabezpieczeniu?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Najistotniejsze jest by zdążyc z przyjęciem tabletki w pierwszym dniu krwawienia.Godzina 18 nie obniży skuteczności antykoncepcji. Proponuję zastanowić się nad przyjmowaniem tabletek w godzinach rannych, gdyż w przypadku zapomnienia łatwiej będzie je wychwycić w ciągu dnia.