Czy mogło dojść do zapłodnienia mimo braku wytrysku?

Dzień dobry! Uprawiałem seks z moją dziewczyną kilka dni po okresie. Czas trwania stosunku wynosił jakieś 1-2 minuty, gdyż zreflektowałem się i stwierdziłem, iż jest to zbyt ryzykowne. Mimo to mam pewne obawy, gdyż po 1,5 tygodnia od odbycia stosunku moje dziewczyna ma różne, charakterystyczne dla ciąży objawy - wymioty (chociaż bardzo prawdopodobne jest, że może być to skutek przewlekłych problemów z żołądkiem) oraz dziwne upodobania kulinarne. W najbliższym czasie planujemy wizytę u ginekologa. Moje obawy dotyczą preejakulatu, gdyż w internecie odnalazłem kilka różnych definicji na ten temat. Do wytrysku nie doszło po ani przed stosunkiem - odnoszę się tu do opinii: Jeżeli w przewodzie zostały plemniki, możliwe jest zapłodnienie. Liczę na profesjonalną odpowiedź. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Informacje co do tego, czy w preejakulacie znajdują się plemniki, czy nie, są rzeczywiście sprzeczne, zależnie od źródła, z jakiego korzystamy. Wiadomo jednak, że stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną o wysokiej skuteczności, niezależnie od tego czy doszło chwilę wcześniej do ejakulacji, czy nie, a okres po miesiączce u niektórych kobiet jest czasem płodnym. Objawy ciąży bardzo rzadko pojawiają się jednak już w tak wczesnym okresie. Radzę wykonać test ciążowy w terminie miesiączki, jeśli tak nie wystąpi lub będzie inna niż zwykle (bardziej skąpa, krótsza). Póki co, nie ma sensu udawać się do ginekologa, gdyż tak wczesnej ewentualnej ciąży nie jesteśmy w stanie wykryć w badaniu ginekologicznym czy USG. Dopiero w razie dodatniego wyniku testu ciążowego, warto umówić się na wizytę.

Pozdrawiam serdecznie!