Czy muszę poddać się operacji przy takich wynikach rezonansu?

Czy musze poddać się operacji przy takich wynikach rezonansu. NA POZIOMIE C4/C5 WYTWORZYŁA SIĘ POSRODKOWA DOKANALOWA WYPUKLINA JĄDRA MIAZDZYSTEGO KRĄŻKA MIĘDZY KRĘGOWEGO O GRUBOŚCI 2-3 MM POWODUJĄCE UCISK NA RDZEŃ KREGOWY DO PRZEDNIEJ CZĘŚCI RDZENIA KRĘGOWEGO PRZYLEGAJĄ PONADTO ZDEGENEROWANE DOKANALOWE PROTRUZJE JĄDRA MIAZDZYSTEGO KRĄŻKÓW MIĘDZY KRĘGOWEGO C5/C6 (ZMIANA POSRODKOWA O SZEROKIEJ PODSTAWIE ) ORAZ C6/C7 (ZMIANA POSRODKOWO- PRAWO BOCZNA. KRĄŻKI C5/C6 ORAZ C6/C7 ULEGŁY ULEGŁY PRZEMIANOM DEHADRACYJJNYM. PRZEDNIA REZERWA PŁYNOWA KANAŁU KRĘGOWEGO NA POZIOMIE OPISYWANYCH DYSKOPATII JEST DODATKOWO ZMNIEJSZONA PRZEZ NIEWIELKA PATOLOGICZNA KYFOZE.

Do leczenia operacyjnego kwalifikują wskazania bezwzględne. Przy wskazaniach względnych, najpierw powinna zapaść decyzja o leczeniu zachowawczym i dopiero po braku efektów, o leczeniu operacyjnym. Same wypukliny i protruzje (wynik badania obrazowego) nie są bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego. O objawach nic Pani nie pisze, więc trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Leczenie zachowawcze, w większości przypadków (przy takim wyniku rezonansu) oparte jest na fizjoterapii (ODPOWIEDNIO DOBRANEJ !). I tak np przy fizjoterapii prowadzonej według protokołu McKenziego (Metoda McKenziego) brak tzw preferencji kierunkowej lub brak redukcji objawów po 6 tygodniach terapii, przy przedstawionym wyniku rezonansu, uprawdopodabnia konieczność leczenia operacyjnego.