Czy muszę udać się do proktologa?

Witam, Mężczyzna, lat 28. Otóż 4 dni temu gdy usiadłem poczułem pieczenie. Następnego dnia podczas kąpieli wyczułem takiego guza. Postanowiłem się zbadać i oto on... Na początku odczuwałem pieczenie, od czasu do czasu świąd, uczucie parcia i ciągłe gazy. Od kilku dni smaruje to miejsce maścią "Procto-Hemolan" i objawy się zmniejszyły, powiedziałbym nawet że prawie w ogóle ich nie ma natomiast guz jest cały czas takich samych rozmiarów i na jednym ze zdjęć widać jakby miał się pojawić drugi ? Bardzo prosiłbym o jakąś konkretną odpowiedź. Czy obędzie się bez wizyty u proktologa ? Z góry dziękuje. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężko stwierdzić, czy obędzie się bez wizyty u proktologa, gdyż na podstawie samego opisu nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak bardzo zaawansowana jest choroba hemoroidalna.

Na początku guzki krwawnicze, nazywane również hemoroidami nie są bardzo uciążliwe. Przebieg tej choroby początkowo bywa łagodny, a sam pacjent bywa nieświadomy ich obecności. Z czasem jednak objawy stają się coraz bardziej uciążliwe.

Dla własnego komfortu powinien Pan udać się do lekarza w celu diagnostycznym. Hemoroidy trzeba leczyć, gdyż pozostawione bez leczenia będą się powiększać powodując tym samym coraz większy dyskomfort. W pierwszej kolejności może Pan skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, który dokona wstępnej diagnostyki i w razie potrzeby pokieruje do proktologa.

Temat ten został szerzej opisany w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.