Czy na podstawie zdjęć MRI głowy bez kontrastu można ocenić stan naczyn krwionośnych w mózgu?

Czy na podstawie zdjęć MRI głowy (aparat wysokopolowy) bez kontrastu można ocenić stan naczyn krwionośnych w mózgu? Czy na podstawie zdjęć z angio-MRI (aparat wysokopolowy) bez kontrastu można ocenić stan w tym zaniki tkanek mózgu i porównać je z poprzednimi zdjęciami nie angio? Czym różnią się te dwa badania?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
W badaniu bez kontrastu można ocenić naczynia, lecz jest to ocena niedokładna. Można ocenić stan tkanek i porównać je z poprzednimi badaniami. Różnica między badaniem z kontrastem a bez jest w tym, że w badaniu a kontrastem wprowadza się do żyły pacjenta substancję, która pozwala na dokładne uwidocznienie naczyń oraz w jaki sposób krew przepływa przez dane łożysko (tętnicze, żylne). Badanie z kontrastem może się wiązać z powikłaniami, np. reakcjami alergicznymi, zaburzeniami hormonalnymi tarczycy, uszkodzeniem nerek.