Czy nieprzepracowana trauma może powrócić po dwóch latach?

Czy nie przepracowana trauma(porwanie, gwałt) mógły do mnie powrócić po dwóch latach? Od czasu, gdy zaczęłam budować nowy związek to jestem bardziej nerwowa, drażliwa, pojawiły się koszmary nocne i bezsenność. Drażni mnie dotyk, sam fakt, że ktoś jest obok. Komu mogło by zwyczajnie zależeć na mnie, kimś tak wybrakowanym jak ja. Czy tabletki nasenne wystarczą, bo chyba to rozwiązanie na krótką metę

Dzień dobry,

Tak, może wrócić.
I tak, jest to rozwiązanie na b.krótką metę.
Polecam skorzystanie z profesjonalnej pomocy / leczenia u psychoterapeuty (np.: w PZP, prywatnie).

Po zdarzeniu, które Panią spotkało nie odzyskała Pani poczucia bezpieczeństwa i ma Pani obniżone poczucie własnej wartości. Jeżeli nie akceptuje pani siebie trudno będzie Pani zaangażować się w nowy związek. Odczuwa też pani lęk przed bliskością mężczyzny nie wierząc w jego dobre intencje. Pomoc psychologa jest konieczna aby rozwiązać te wszystkie nawarstwiające się problemy. Same leki tylko na chwilę uspokoją, ale nie zmienią myślenia i nastawienia.

Dzień dobry,

Tak, to możliwe. Nie jest Pani wybrakowana! Przydarzyło się Pani nieszczęście i te objawy to jego skutki. Proponuję przede wszystkim psychoterapię, ewentualnie również wizytę u psychiatry. Sugeruję, aby podjęła Pani jakieś kroki jak najszybciej, nie tylko dla dobra Pani związku, ale przede wszystkim dla siebie samej.
Rodzaje psychoterapii o udokumentowanej skuteczności w leczeniu zaburzenia po stresie traumatycznym to terapia poznawczo-behawioralna oraz EMDR. Proszę spróbować poszukać takich terapeutów w okolicy. Jeśli są niedostępni, to albo proszę udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, albo spróbować terapii przez internet.

Trzymam kciuki,
Dominika Farley
http://www.tpbkrakow.com/

Tak, trauma może wrócić. Tabletki nie pomogą jej przepracować, mogą tylko na pewien czas wyciszyć objawy, uczucia. Ale one zostają i odezwą się znów, kiedy tylko pojawią się sprzyjające temu okoliczności, np. związane z budowaniem nowego związku. Trauma to obszar do głębokiej terapii. Zachęcam do jej podjęcia.