Czy plastry antykoncepcyjne to dobra i sprawdzona metoda? Jak szybko zaczynają działać?

Mam prawie 30 lat i chciałabym zmienić metodę antykoncepcji, zastanawiam się nad zastrzykami i plastrami, ale mam mętlik w głowie i nie wiem, która metoda jest bezpieczniejsza dla mnie i skuteczniejsza. Mam 2 dzieci i na razie nie chciałabym mieć więcej, więc zależy mi na skuteczności. Jestem zdrową kobietą, mam migrenę. Dużo czytam o antykoncepcji i skutkach ubocznych, poradźcie mi co wybrać? I czy to prawda, że plastry zaczynają działać dopiero w drugim tygodniu, a nie od momentu przyklejenia? Czy tak samo jest z zastrzykiem?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Migrena z aurą jest jednym z przeciwwskazań do stosowania środków antykoncepcji hormonalnej, do których należą tabletki, plastry i zastrzyki hormonalne. Jeśli miewa Pani częste bóle głowy - podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą się one nasilić! Jeśli nie chce Pani mieć więcej dzieci, a antykoncepcja hormonalna okaże się niewłaściwa dla Pani, może warto rozważyć wkładkę wewnatrzmaciczną (spirala).

Pyta Pani o plastry antykoncepcyjne. Polecam artykuł: abcantykoncepcja.pl/plastry-antykoncepcyjne. Jeśli chodzi o sposób stosowania - pierwszy plaster antykoncepcyjny należy przykleić w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia miesiączki. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, działanie antykoncepcyjne rozpoczyna się wraz z przyklejeniem pierwszego plastra. Jeżeli plaster został przyklejony po pierwszej dobie miesiączki, należy stosować niehormonalny środek antykoncepcyjny do dnia 8, kiedy zmienia się plaster.

Co do zastrzyków antykoncepcyjnych - pierwszą iniekcję podaje się od 1 do 5 dnia cyklu. Jeśli pierwsza iniekcja jest podana pierwszego dnia cyklu, efekt antykoncepcyjny jest natychmiastowy, w przeciwnym wypadku (podanie po 2 dniu cyklu) przez 8 dni należy stosować dodatkowe środki zabezpieczające, np. mechaniczne.

Polecam artykuł: abcantykoncepcja.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna.