Trwa ładowanie...

Zastrzyki antykoncepcyjne

Jeśli chcesz, aby antykoncepcja była jak najbardziej skuteczna, najlepszym pomysłem dla ciebie jest antykoncepcja hormonalna. Metody antykoncepcji hormonalnej, takie jak plastry, wkładki, czy pigułki antykoncepcyjne, to coś znanego na polskim rynku. W tym artykule dowiesz się więcej o zastrzykach hormonalnych.

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

spis treści

1. Zalety iniekcji antykoncepcyjnych

W odróżnieniu od pigułek, zastrzyki trzeba brać co trzy miesiące. Wiele kobiet wybiera właśnie tę metodę antykoncepcji, bo jest mniej uciążliwa niż pamiętanie o codziennym łykaniu, czego wymagają tabletki antykoncepcyjne.

Jedna z największych amerykańskich organizacji prozdrowotnych stwierdziła, że antykoncepcja w zastrzykach jest skuteczniejsza i zdrowsza niż inne metody antykoncepcji. Według badań, ich skuteczność wynosi powyżej 99%.

W trakcie korzystania z tej metody antykoncepcji kobiety mają zwykle bardzo niewielkie krwawienia comiesięczne, lub nie mają ich wcale. Jest to zdrowe dla organizmu, gdyż nie wypłukuje się z niego żelazo, którego bardzo często brakuje u kobiet z obfitymi miesiączkami. Długotrwałe braki żelaza mogą doprowadzić nawet do takiego stanu jak anemia.

Kolejną zaletą tej metody antykoncepcji jest łatwość zajścia w ciążę już po kilku miesiącach od odstawienia tej metody. Nie powoduje bezpłodności lub problemów z zajściem w ciążę, kiedy kobieta zdecyduje się na dziecko.

Są też badania potwierdzające, że działanie zastrzyków wpływa na zmniejszenie ryzyka nowotworów atakujących macicę.

2. Działanie zastrzyków hormonalnych

Zastrzyki działają na trzy fronty, aby zapobiec zajściu w ciążę. Dlatego są skuteczniejsze niż inne metody antykoncepcyjne.

 1. Zawierają syntetyczny hormon o nazwie progestin, odpowiednik progesteronu. Zapobiega on comiesięcznej owulacji u kobiety, tak jak inne metody hormonalne, np. pigułki antykoncepcyjne.
 2. Zagęszczają śluz wokół jajeczka, co dodatkowo utrudnia plemnikom dostanie się do niego.
 3. Zmieniają wyściółkę macicy w taki sposób, że zapłodnione jajeczko nie mogłoby się w niej zagnieździć.

3. Rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej

Jeśli antykoncepcja hormonalna ci odpowiada, aby zacząć ją stosować musisz zgłosić się do ginekologa. Wszystkie metody antykoncepcji hormonalnej wymagają wizyty u lekarza i dokładnego badania. Tylko specjalista może stwierdzić, jakie metody antykoncepcji są dla ciebie odpowiednie.

Pierwszy zastrzyk zazwyczaj bierze się w czasie pierwszych pięciu dni cyklu menstruacyjnego. Najczęściej jest to zastrzyk w ramię, pośladek lub biodro. Tak jak inne metody antykoncepcji, ta też wymaga regularnego powtarzania, aby była skuteczna. Ale w tym przypadku wystarczy pójść do lekarza raz na trzy miesiące.

Pamiętaj: zastrzyki hormonalne może robić tylko i wyłącznie lekarz!

4. Zagrożenia antykoncepcji hormonalnej

Tak jak inne metody antykoncepcji hormonalnej - i ta niesie za sobą pewne skutki uboczne, a także zagrożenia. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są:

 • nieregularne, czasami przedłużające się, krwawienia,
 • bóle głowy,
 • tycie,
 • bolesność piersi,
 • zawroty głowy,
 • wypadanie włosów,
 • mdłości,
 • wzdęcia,
 • problemy żołądkowe.

Powyższe objawy zazwyczaj przechodzą po kilku miesiącach, kiedy organizm przyzwyczai się do innego poziomu hormonów.

Kolejnym minusem takiej metody antykoncepcji jest też brak zabezpieczenia przed chorobami przenoszącymi się drogą płciową, takimi jak wirus HIV (wirus powodujący AIDS). Choroby przenoszone drogą płciową (ang. sexually transmitted disease, STD) mogą doprowadzić do bezpłodności. AIDS jest chorobą śmiertelną.

Aby zabezpieczyć się przed tymi chorobami używać dodatkowego zabezpieczenia kondomem lub powstrzymując się od zbliżeń.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.