Zastrzyki antykoncepcyjne

Jeśli chcesz, aby antykoncepcja była jak najbardziej skuteczna, najlepszym pomysłem dla ciebie jest antykoncepcja hormonalna. Metody antykoncepcji hormonalnej, takie jak plastry, wkładki, czy pigułki antykoncepcyjne, to coś znanego na polskim rynku. W tym artykule dowiesz się więcej o zastrzykach hormonalnych.

Zalety iniekcji antykoncepcyjnych

W odróżnieniu od pigułek, zastrzyki trzeba brać co trzy miesiące. Wiele kobiet wybiera właśnie tę metodę antykoncepcji, bo jest mniej uciążliwa niż pamiętanie o codziennym łykaniu, czego wymagają tabletki antykoncepcyjne.

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

Jedna z największych amerykańskich organizacji prozdrowotnych stwierdziła, że antykoncepcja w zastrzykach jest skuteczniejsza i zdrowsza niż inne metody antykoncepcji. Według badań, ich skuteczność wynosi powyżej 99%.

W trakcie korzystania z tej metody antykoncepcji kobiety mają zwykle bardzo niewielkie krwawienia comiesięczne, lub nie mają ich wcale. Jest to zdrowe dla organizmu, gdyż nie wypłukuje się z niego żelazo, którego bardzo często brakuje u kobiet z obfitymi miesiączkami. Długotrwałe braki żelaza mogą doprowadzić nawet do takiego stanu jak anemia.

Kolejną zaletą tej metody antykoncepcji jest łatwość zajścia w ciążę już po kilku miesiącach od odstawienia tej metody. Nie powoduje bezpłodności lub problemów z zajściem w ciążę, kiedy kobieta zdecyduje się na dziecko.

Są też badania potwierdzające, że działanie zastrzyków wpływa na zmniejszenie ryzyka nowotworów atakujących macicę.

Działanie zastrzyków hormonalnych

Zastrzyki działają na trzy fronty, aby zapobiec zajściu w ciążę. Dlatego są skuteczniejsze niż inne metody antykoncepcyjne.

 1. Zawierają syntetyczny hormon o nazwie progestin, odpowiednik progesteronu. Zapobiega on comiesięcznej owulacji u kobiety, tak jak inne metody hormonalne, np. pigułki antykoncepcyjne.
 2. Zagęszczają śluz wokół jajeczka, co dodatkowo utrudnia plemnikom dostanie się do niego.
 3. Zmieniają wyściółkę macicy w taki sposób, że zapłodnione jajeczko nie mogłoby się w niej zagnieździć.

Rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej

Jeśli antykoncepcja hormonalna ci odpowiada, aby zacząć ją stosować musisz zgłosić się do ginekologa. Wszystkie metody antykoncepcji hormonalnej wymagają wizyty u lekarza i dokładnego badania. Tylko specjalista może stwierdzić, jakie metody antykoncepcji są dla ciebie odpowiednie.

Pierwszy zastrzyk zazwyczaj bierze się w czasie pierwszych pięciu dni cyklu menstruacyjnego. Najczęściej jest to zastrzyk w ramię, pośladek lub biodro. Tak jak inne metody antykoncepcji, ta też wymaga regularnego powtarzania, aby była skuteczna. Ale w tym przypadku wystarczy pójść do lekarza raz na trzy miesiące.

Pamiętaj: zastrzyki hormonalne może robić tylko i wyłącznie lekarz!

Zagrożenia antykoncepcji hormonalnej

Tak jak inne metody antykoncepcji hormonalnej - i ta niesie za sobą pewne skutki uboczne, a także zagrożenia. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są:

 • nieregularne, czasami przedłużające się, krwawienia,
 • bóle głowy,
 • tycie,
 • bolesność piersi,
 • zawroty głowy,
 • wypadanie włosów,
 • mdłości,
 • wzdęcia,
 • problemy żołądkowe.

Powyższe objawy zazwyczaj przechodzą po kilku miesiącach, kiedy organizm przyzwyczai się do innego poziomu hormonów.

Kolejnym minusem takiej metody antykoncepcji jest też brak zabezpieczenia przed chorobami przenoszącymi się drogą płciową, takimi jak wirus HIV (wirus powodujący AIDS). Choroby przenoszone drogą płciową (ang. sexually transmitted disease, STD) mogą doprowadzić do bezpłodności. AIDS jest chorobą śmiertelną.

Aby zabezpieczyć się przed tymi chorobami używać dodatkowego zabezpieczenia kondomem lub powstrzymując się od zbliżeń.

Anna Szozda, ponad rok temu

Bibliografia

 • Darney D.P., Speroff L. Antykoncepcja, Medycyna Praktyczna, Kraków 2007, ISBN 83-7430-102-2
 • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9

Zastrzyki antykoncepcyjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zastrzyki antykoncepcyjne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Roksa

~Barto2 • ostatni post 2 dni temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zastrzyki antykoncepcyjne
Zastrzyki antykoncepcyjne

Zastrzyki antykoncepcyjne w Polsce

Zastrzyki antykoncepcyjne to hormonalna metoda antykoncepcyjna przyjmowana w postaci zastrzyków domięśniowych w ramię lub pośladek. Jedna dawka (...) do implantacji zapłodnionego jaja. Dostępność...

Zastrzyki antykoncepcyjne

Jak często należy otrzymywać iniekcje antykoncepcyjne?

Dostępne na polskim rynku zastrzyki antykoncepcyjne zawierają tylko jeden hormon - progestagen, hamujący owulację i zagęszczający śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając tym samym do kontaktu nasienia z jamą macicy. Zastrzyki...

Zastrzyki antykoncepcyjne

Antykoncepcja w zastrzyku

Coraz większą popularnością cieszy się forma antykoncepcji polegająca na domięśniowym podaniu pochodnej progesteronu - octanu medroksyprogesteronu. Jednak mimo wielu zalet tej metody, środowisko lekarskie przypomina o ryzyku związanym z jej stosowaniem. Jak...

Zastrzyki antykoncepcyjne

Zalety iniekcji hormonalnej

Czy to możliwe, żeby jeden zastrzyk antykoncepcyjny podawany co trzy miesiące stanowił skuteczną metodę kontroli płodności? Warto poznać zalety (...) nie była tak prosta i tak skuteczna. Skuteczność antykoncepcji w...

Zastrzyki antykoncepcyjne

Jak działają zastrzyki antykoncepcji hormonalnej?

Zastrzyki antykoncepcyjne stają się coraz powszechniejszą metodą antykoncepcji. Jednak wiedza na ich temat nie jest zbyt duża. Główną ich zaletą jest konieczność stosowania jedynie raz na 3 miesiące. Ich skuteczność wiąże...

Zastrzyki antykoncepcyjne

Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych

zastrzyków hormonalnych, które są obok pigułek antykoncepcyjnych jedną z najbardziej efektywnych i nowoczesnych metod kontroli płodności. Jeśli masz (...) problem z pamiętaniem o tabletce antykoncepcyjnej,...

Wybór metody antykoncepcyjnej

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet

kości. Ponadto, zajście w ciążę po odstawieniu tej metody jest możliwe po długim czasie - ok. 10 miesiącach. Zobacz także: Zastrzyki antykoncepcyjne (...) z nich jest zdecydowanie trudniejszy. Warto rozważyć ewentualne...

Cera dojrzała

Zastrzyk z botoksu

Zastrzyk z botoksu

Zmarszczki w górnej części twarzy pomagają zredukować zastrzyki z botoksu.