Czy podczas stosowania tabletek można uprawiać stosunek do końca?

Mam pytanie odnośnie stosowania pigułek. Czy jeśli zażywam je regularnie chłopak może kończyć we mnie bez ryzyka, że zajdę w ciążę? Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia skuteczności pigułek? Czy na pewno blokują owulację?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne działają w wielu mechanizmach. W skrócie można powiedzieć, iż zagęszczają śluz utrudniając przejście plemników do jajowodu, hamują owulację niedopuszczając do uwolnienia komórki jajowej oraz wpływają na endometrium uniemożliwiając ewentualne zagnieżdżenie, gdyby poprzednie mechanizmy zawiodły. Mechanizm jest zatem bardzo skomplikowany, ale dzięki temu tabletki cieszą się tak wysoką skutecznością.

Nie ma badań kontrolnych, które określiłyby skuteczność. Ewentualnie można wykonać badanie USG i ocenę fazy cyklu, ale praktycznie nikt tego nie robi.

Jeżeli tabletki przyjmowane są regularnie, nie popijane są sokiem grejpfrutowym i nie stosowane są razem z antybiotykami to ryzyko ciąży jest praktycznie równe zero. W przypadku wystąpienia biegunki czy wymiotów należy stosować się do zaleceń producenta, co pozwoli zachować pełną skuteczność preparatu.

Spełnienie powyższych wymogów sprawia, że mogą Państwo współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.

Pozdrawiam