Czy powinnam w tej sytuacji rozważyć taką antykoncepcję?

Dzień dobry. Moje cykle z reguły były lekko nieregularne, tzn ich długość wahała się między 28, a 32 dni. Od 3 miesięcy okres mam jednak zawsze co 28 dni. Z partnerem zawsze zabezpieczamy się prezerwatywami. Wczoraj odbyliśmy stosunek (19 dzień cyklu), partner skończył we mnie. Prezerwatywe po stosunku sprawdziłam i nie zsunęła się ani nie pękła, a w środku znajdowała się sperma. Po tym jak partner wyszedł zauważyłam jednak, że w okolicy pierścienia prezerwatywy (na zewnątrz) nagromadził się biały śluz, było go całkiem sporo. Od razu przestraszyłam się, że być może sperma wyciekła górą prezerwatywy. Czy jest to w ogóle możliwe, aby sperma wylewała się przez pierścień, kiedy prezerwatywa jest dobrze dopasowana pod względem rozmiaru? Partner twierdzi, że nie była to sperma tylko mój śluz zmieszany z lubrykantem jakiego używamy. Proszę o radę, czy powinnam w tej sytuacji rozważyć antykoncepcję postkoitalną.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety ciężko stwierdzić, co znajdowało się na pierścieniu prezerwatywy, jednak w przypadku dobrze dopasowanej prezerwatywy sperma nie powinna wypłynąć, gdyby tak się działo, ten sposób antykoncepcji nie byłby skuteczny ani polecany w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Najprawdopodobniej na górnej części prezerwatywy nagromadził się śluz, który wyglądem przypominał spermę, jak już Pani wspomniała. Ryzyko zajścia w ciążę przy prawidłowym założeniu prezerwatywy jest bardzo małe, więc antykoncepcja postkoitalna wydaje się zbędna w tym przypadku, jednak jeśli to Panią nie uspokoi, proszę się udać do ginekologa w celu zasięgnięcia dodatkowej antykoncepcji.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zalozyc-prezerwatywe

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-prezerwatywa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.