Czy przy nadciśnieniu tętniczym można brać testosteron?

Witam, Mam 29 lat, lecze sie na nadcisnienie oraz nerwice lekowa, jednak tabletki ktore biore (Pramolan, Tensart, Lorafen) niekorzystnie wplywaja na moja gospodarke hormonalna - czuje sie wiecznie zmeczony, bez sily mimo ze uprawiam sport. Kolega polecil mi testosteron. Czy przy nadcisnieniu tetniczym mozliwe jest bezpieczne branie testosteronu, tak aby nie narazac sie na wysokie cisnienie czy zawal serca???

Można brać, jednak przy stosowaniu androgenów wzrasta ryzyko nadciśnienia tętniczego, dlatego będzie musiał Pan wykonywać regularne pomiary. W przypadku wartości przekraczających 140/90 proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym, wtedy konieczna będzie eskalacja dawki, bądź modyfikacja aktualnego leczenia. Jeżeli zdecyduje się Pan na suplementację hormonów, każdorazowo musi Pan wspominać o tym w gabinecie lekarskim.