Czy słodycze mogą powodować występowanie gazów?

Witam, mam kilka pytań: czy słodycze mogą powodować występowanie gazów? od pewnego czasu mam je bardzo silne i głośne, do tego dochodzi ciągłe uczucie potrzeby wypróżnienia, uczucie nie pełnego wypróznienia które utrzymuje się cały dzień. czesto tez jest uczucie cięzkości w jelitach, podbrzuszu. Czy te objawy mogą miec związek ze słodyczami? Jaka jest przyczyna niepełnego wypróżnienia? dodam ze nie mam zaparć

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyną wzdęć mogą być: zesp. przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (można wykonać test oddechowy z laktulozą), IBS, nietolerancja laktozy (można wykonać wodorowy test oddechowy oraz próby eliminacji), zbyt mała lub zbyt duża zawartość błonnika w diecie, spożywanie produktów z dużą zawartością tzw. FODMAP. Może spróbować diety eliminacyjnej i sprawdzić czy niespożywanie danego produktu ma wpływ na ustąpienie dolegliwości. Do rozważenia konsultacja gastroenterologiczna.