Czy środki przeczyszczające odchudzają?

Gdzieś przeczytałam, że środki przeczyszczające nie odchudzają, tylko chwilowo odwadniają ,na skutek czego nasza masa ciała bardzo szybko się zmniejsza. Ale to tylko chwilowy efekt, bo zaraz po odstawieniu środków z powrotem przytyjemy... koleżanka od niedawna stosuje jeden i twierdzi, że pomaga. Ja też widzę, że rzeczywiscie schudła, no więc jak to w końcu z tym jest?
ponad rok temu

Witam!

Środki przeczyszczające nie tyle odchudzają (nie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej), co powodują usunięcie wody z organizmu oraz przyspieszenie opróżniania jelit. Należy jednak uważać, gdyż jelita stymulowane farmakologicznie do wypróżniania, po zaprzestaniu stymulacji, funkcjonują mniej efektywnie. Duża utrata wody może skutkować poważnymi zaburzeniami równowagi elektrolitowej.

Do redukcji masy ciała niezbędny jest wysiłek fizyczny i dieta.

Pozdrawiam