Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować duszności?

Od ok. 6 lat biorę tabletki antykoncepcyjne z kilkoma przerwami. Biorę je ze względu na zespół policystycznych jajników. Mam też problemy z nerwami, m.in. mam duszności. Zastanawiam się, czy duszności te mają może coś wspólnego z PCO lub z lekami antykoncepcyjnymi? Kilka dni przed miesiączką mam też ciemne upławy. Nie mam nadżerki, bo jestem pod stałą opieką ginekologa i nic nie stwierdził. Co to może być?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne zwięszają krzepliwość krwi. U niektórych kobiet może to powodować powstawanie skrzepów w naczyniach krwionośnych, co może skutkować występowaniu zatorowości płucnej. Jednym z głównych objawów tej zagrażającej życiu choroby jest właśnie duszność. W Pani przypadku konieczne jest wykluczenie tej patologii zanim będzie Pani kontynuowała stosowanie tabletek. Proponuję konsultację z lekarzem.

Ciemne upławy mogą być rozpoczynającym się okresem. Jeśli ginekolog nic nie stwierdził (po wykonaniu badania ginekologicznego ORAZ cytologii), najprawdopodobniej tak właśnie jest.