Czy tabletki mogły jeszcze nie zadziałać?

Dzień dobry, Od około 3-4 lat stosuje tabletki antykoncepcyjne Atywia. Nigdy nie pominęłam tabletki, stosuje regularnie. Od kilku miesięcy mam problem z żołądkiem i zdarzają mi się jednorazowe biegunki (jednorazowe rzadkie wypróżnienie). Po przyjęciu 7 tabletki współżyłam z chłopakiem i niestety nie pamiętam, czy przez te 7 dni miałam jakaś biegunkę. Następnie, po przyjęciu 11 tabletki odczuwam bóle w podbrzuszu, tak jakby owulacyjne i mam gesty, przezroczysty śluz jak jajko kury. Czy tabletki mogły nie zadziałać i może u mnie występować owulacja? Czy istnieje ryzyko ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety problemy żołądkowo-jelitowe (w tym wymioty czy biegunka) faktycznie należą do czynników mogących zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek z uwagi na hipotetyczne wchłonięcie się do krwiobiegu zbyt małej ilości hormonu. Czy tak się stało w Pani przypadku nie sposób ocenić, zwłaszcza, że nie pamięta Pani, kiedy miały miejsce epizody biegunek. Więcej o antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec.

Jeżeli wydzielina z pochwy przypomina śluz pochwy, to niewykluczone, że doszło do osłabienia działania antykoncepcji. W tej sytuacji ma Pani kilka możliwości – po pierwsze warto wykonać dostępny w aptece test owulacyjny i/lub test ciążowy. Ponieważ żadna metoda antykoncepcji nie daje stuprocentowej skuteczności tym bardziej należy liczyć się z ryzykiem zapłodnienia. Po drugie warto skonsultować się z ginekologiem, który po przeprowadzeniu badania, w tym USG TV, i zebraniu wywiadu może zadecydować o zmianie tabletek na inne (jako że ewentualna biegunka nie musi być przyczyną nieprawidłowego działania antykoncepcji hormonalnej). Odsyłam do odpowiedzi eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-charakteru-sluzu-podczas-zazywania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Niemniej sugeruję zachowanie spokoju – opisany przez Panią śluz nie musi oznaczać niczego niepokojącego, choć oczywiście warto to sprawdzić. Tutaj odpowiedź eksperta, może Panią uspokoi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-powinien-wygladac-sluz-przy-braniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.