Czy takie plamienie może mieć związek z polipem?

Witam, byłam u ginekologa. Jestem 4 miesiące po porodzie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne od 3miesiecy Vines. Przez cały okres plamie na brązowo. Lekarz w opisie usg napisał że jest ,, Endometrium jednorodne szerokość 3.7mm. w jamie macicy ślad płynu do 4mm, w dnie endometrium hiperechogenne, możliwy polip ok 6mm.,, Czy to plamienie jest od tego polipa czy od tabletek antykoncepcyjnych? Lekarz nie udzielił wyczerpującej odpowiedzi kazał czekać 4miesiace, brać tabletki. I w sumie tyle. Czy udać sie do innego lekarza. Nie boli mnie brzuch, ani nic. Jedynie brzuch boli w trakcie brania tabletek placebo ale jest to normalny ból. Mogę funkcjonować, nie muszę brać tabletek przeciwbólowych.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno antykoncepcja doustna, jak i polipy narządów rodnych mogą powodować plamienia.

W przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, plamienia bądź krwawienia pojawiają się przez kilka pierwszych miesięcy, kiedy to organizm przyzwyczaja się do dostarczanej dawki hormonów. Jeśli jednak plamienia trwają zbyt długo lub znikają, a następnie pojawiają się ponownie, koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza. Być może konieczna będzie zmiana tabletek.

Polipy zaś mogą przyczyniać się do przedłużonego i bardziej obfitego krwawienia miesiączkowego lub powodować plamienia długotrwałe. Zdarza się, że plamienia te nasilają się po stosunku lub badaniu ginekologicznym. Jeśli jest Pani zaniepokojona plamieniami, proszę udać się do specjalisty i opowiedzieć o swoich obawach.

Więcej o brązowych plamieniach przeczyta Pani w artykule dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.