Czy takie przypuszczenia są słuszne?

Od pol roku zaczerwienie cewki moczowej i zoledzi, klucie w cewce, bol krocza przy siedzeniu. Po ucisnieciu cewki moczowej sluzowa bezbarwna i bez zapachu wydzielina. Morfologia w normie, mocz w normie, posiew ujemny. Wymaz na choroby przenoszone droga plciowa ujemne. Posiew wydzieliny wykazuje caly czas bakterie fecalis. Uwazam ze jest to zapalenie prostaty wywolane ta bakteria lecz juz drugi urolog na wizycie stwierdza ze to naturalna bakteria i nie ma wskazan do leczenia. Jakie moge jeszcze wykonac badania i czy moje przypuszczenia sa sluszne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

E. faecalis stanowią fizjologiczną florę bakteryjną układu pokarmowego, mogą bytować w okolicach odbytu, niekiedy oczywiście także dochodzi do przeniesienia ich – jednak z uwagi na długość cewki moczowej u mężczyzn infekcje tą bakterią zdarzają się rzadziej niż u kobiet, zwłaszcza, że wydzielina z cewki moczowej ma działanie antybakteryjne.

Więcej informacji na temat paciorkowca odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/paciorkowiec.

Niemniej, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, pojawienie się dolegliwości w postaci bólu czy pieczenia przed, w trakcie czy po mikcji jest oznaką stanu zapalnego, podlegającego leczeniu. Niewykluczone więc, że faktycznie – w przypadku obfitego wzrostu paciorkowca kałowego w badaniach posiewu – infekcja bakteryjna jest źródłem Pańskich dolegliwości – może to być również stan zapalny gruczołu krokowego.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, być może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gruczolu-krokowego-przyczyny.

Niestety nie sposób tego stwierdzić jednoznacznie tylko na podstawie Pańskiego opisu. Badanie ogólne oraz posiew moczu czy nasienia powinny przynieść odpowiedzi, jednak dodatkowo być może warto wykonać USG jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. Ma to na celu wykluczenie (lub potwierdzenie) takich chorób jak: kamica układu moczowego, wady rozwojowe czy zastój moczu lub rozrost gruczołu krokowego.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/dolegliwosci-ukladu-moczowego-pojawiajace-sie-u-mezczyzn.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.