Jaka może być przyczyna zastoju w nerce?

Witam. Przy badaniu usg jamy brzusznej wykryto częściowy zastój moczu w lewej nerce, oraz poszerzenie miedniczka lewej nerki. Czy to może być coś groźnego? Jaka może być tego przyczyna?

Wodonercze diagnozuje się wtedy, gdy nerka produkuje mocz w prawidłowej ilości, ale na drodze jego odpływu (drodze nerka - moczowód - pęcherz moczowy - cewka moczowa) znajduje się jakaś przeszkoda lub doszło do zwężenia fragmentu układu moczowego, co utrudnia przepływ moczu. W efekcie dochodzi do jego gromadzenie się w nerce i powyżej przeszkody/zwężenia. Konsekwencją tego procesu jest poszerzenie nerki, a konkretnie tzw. układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Taki stan może dawać groźne powikłania - zakażenia układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, a nawet niewydolność nerek.
Przyczyny zastoju:
-nerki (cewki zbiorcze miąższu nerkowego)
guz w przebiegu raka nerki; kamienie w przebiegu kamicy nerkowej; zaburzenia funkcjonowania nerek z powodu tkanki torbielowatej. U dzieci częstą przyczyną wodonercza są wady wrodzone nerek - zwężenie w złączu miedniczkowo-moczowodowym (tzw. przeszkoda podmiedniczkowa).
- moczowód
rak moczowodu; kamica moczowodowa; skrzep krwi (zamykający światło moczowodu); zwężenie moczowodu; martwica brodawek nerkowych; podwiązanie moczowodów w czasie zabiegu w obrębie miednicy małej; obrzęk moczowodów;
- pęcherz moczowy
rak pęcherza moczowego; kamica pęcherza moczowego; pęcherz neurogenny (pęcherz jest niezdolny do pełnienia funkcji zbiornika moczu); zapalenie pęcherza moczowego; Wady wrodzone: zwężenie szyi pęcherza moczowego (to miejsce, w którym pęcherz moczowy zwęża się, a następnie przechodzi w cewkę moczową) i refluks pęcherzowo-moczowodowy (odpływanie wsteczne moczu z pęcherza do moczowodu);
- cewka moczowa
U mężczyzn: stulejka i rak lub łagodny rozrost gruczołu krokowego. Ponadto kamica w obrębie cewki, rak cewki moczowej, stany zapalne, zwężenie cewki, zastawki cewki tylnej (wada wrodzona występująca wyłącznie u chłopców).