Czy ten ból sutków to powód do obaw?

Dzień dobry mam 22 lata a od 18 roku życia zażywałam tabletki antykoncepcyjne Vines. Postanowiłam je odstawić co zrobiłam poczatkiem stycznia 2023 kiedy skończyłam całe ostatnie opakowanie. W styczniu 2023 miałam sytuacje gdzie wzięłam tablletkę "dzień po" tzn. trzy dni po sylwestrze. Była to tabletka działająca do 120 godzin, tydzień po tym miałam dostać okres i przyszedł on we czwartek zamiast w niedziele. Odstawiłam te tabletki i odkąd już ich nie zazywam czyli jakies dwa tygodnie bolą mnie bardzo sutki. Czy mam powody do obaw? Proszę o szybka odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych organizm potrzebuje czasu, aby powrócić do równowagi hormonalnej. W związku z tym po rezygnacji z doustnej antykoncepcji hormonalnej (zwłaszcza tej przyjmowanej przez wiele lat) mogą pojawić się różne skutki uboczne, takie jak: nieregularne krwawienia, nudności, bóle piersi czy bóle sutków, o których Pani wspomina.

Taka sytuacja może mieć miejsce nawet do sześciu miesięcy od odstawienia tabletek. Ponadto wspomina Pani, że w ostatnim czasie zastosowała również antykoncepcję awaryjną, z powodu której również mogą boleć piersi i sutki. Naszym zdaniem nie ma powodów do obaw.

Podobne pytania umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-sutkow-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych-co-to-oznacza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-sutkow-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-piersi-po-odstawieniu-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.