Czy to można ze sobą powiązać?

Witam. Od kilku tygodni mój stolec jest wyraźnie jaśniejszy, jakby żółtawy. Do brązowego jest bardzo daleko. Byłem na USG jamy brzusznej i wykazało powiększenie lekkie wątroby, bez zmian ogniskowych. Lekarz stwierdził, że zauważył objawy stłuszczenia. Czy to można ze sobą powiązać? Kolor stolca i stłuszczenie wątroby? Do tego towarzyszyło mi też bulgotanie w brzuchu, jakby wibrowanie, drżenie jelit po lewej stronie. Ustąpiło, ale czasami się przypomina.
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Pana objawy mogą być powiązane ze stłuszczeniem wątroby. Stłuszczenie wątroby to stan, w którym w komórkach wątrobowych gromadzi się nadmierna ilość tłuszczu, co może prowadzić do różnych zaburzeń funkcji tego organu. Zmiana koloru stolca na jaśniejszy, jak zostało to opisane, może być wynikiem zmniejszonej produkcji lub przepływu żółci, która jest ważna dla trawienia tłuszczów i nadaje stolcom charakterystyczny brązowy kolor.

Bulgotanie w brzuchu i inne objawy, takie jak drżenie jelit, mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym dysfunkcją wątroby, ale mogą też wynikać z innych problemów przewodu pokarmowego.

Bulgotanie w brzuchu i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak drżenie jelit, mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym dysfunkcją wątroby, ale mogą też wynikać z innych problemów przewodu pokarmowego.

Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan zdrowia wątroby, zwłaszcza jeśli ma Pan już stwierdzone stłuszczenie. Należy pamiętać o konieczności przestrzegania zaleceń lekarskich dotyczących diety i stylu życia, które często obejmują ograniczenie spożycia tłuszczów, cukrów prostych i alkoholu, a także zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli objawy nasilają się lub pojawiają się nowe, zalecane jest ponowne skonsultowanie się z lekarzem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.