Dlaczego nie mogę się całkowicie wypróżnić?

Witam. Od 3 dni mam problem z całkowitym wypróżnieniem, kolor stolca jest ciemno zielony, wcześniej był jasnożółty i też ciemnobrązowy o płynnej konsystencji. Dodatkowo mam też hemoroidy i wzdęty brzuch i bóle w prawej części brzucha i też w prawej części brzucha na przemian. Niestety nie prowadzę aktywnego trybu życia, pracuję w porze nocnej, do tego dochodzi stres w pracy i nie mam wyleczonych zębów. Od czego mam zacząć, bo wiem, że muszę się udać do lekarza, ale chcę samemu rozpocząć leczenie domowe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

aby zdiagnozować ból brzucha z prawej strony konieczne jest dokładne umiejscowienie go, niemniej opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na co najmniej kilka dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów w jamie brzusznej. Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny.

Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego nierzadko pojawia się ból brzucha po prawej stronie – mogą mu towarzyszyć wzdęcia, zaparcia, poczucie niepełnego wypróżnienia i zwiększone parcie na mocz lub stolec. Więcej wskazówek w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-wyrostka-robaczkowego.

Również choroby dróg żółciowych, wątroby oraz trzustki mogą dawać symptomy zatrucia pokarmowego – wzdęcia, wymioty, biegunka. Dodatkowo typowa dla nich jest luźny stolec w kolorze żółtym (żółć z wątroby dostaje się do jelit, zaś w przypadku zbyt szybkiego pasażu treści przez jelita kolor stolca z żółcią może być zielony). Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

Przy wspomnianych schorzeniach charakterystyczna jest często stosunkowo wysoka gorączka, jednak nie wspomina Pan o niej, więc nie sposób wykluczyć także niestrawności lub chorób związanych z jelitami, na co wskazywałby zielony kolor stolca (zespół jelita drażliwego, zapalne choroby jelit). Tutaj odnajdzie Pan więcej informacji o chorobach i stanach zapalnych jelit: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit.

Jeżeli dolegliwości nie są nasilone, a Pan w tym momencie nie ma możliwości skonsultowania się z lekarzem, proszę spróbować zmienić dietę, ponieważ pojawiające się wzdęcia oraz rozwolnienie mogą sugerować, że jest to konieczne. W przypadku problemów z chorymi jelitami wskazana jest zazwyczaj dieta lekkostrawna z ograniczeniem błonnika, ale też tłuszczu oraz produktów i potraw wzdymających. Dokładne wskazówki w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobach-zapalnych-jelit.

Ponadto warto sięgnąć po leki przeciwbiegunkowe, elektrolity oraz probiotyki. Dodatkowo proszę pamiętać, że gdy dolegliwości nie ustąpią lub wręcz nasilą się, konieczna będzie wizyta u lekarza – na początek u internisty, potem warto pomyśleć o gastroenterologu, gdyż diagnostyka powinna obejmować badania z krwi (amylaza, lipaza, bilirubina, GGTP, ALP, ASPAT, ALAT) oraz USG jamy brzusznej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.