Czy to nerwica lękowa, a może coś innego?

Od paru tygodni mam problemy z zasypianiem. Przez co około godziny 23>ciej po takim długim obracaniu się z boku na bok czuję, że robi mi się słabo, mam odczucie, że dalej, zaczynam się trząść, mierzę ciśnienie i z reguły jest to 155|105! a czasem wyższe... Nie mam nerwowego życia. Wszystko układa mi się w miarę dobrze. Mąż jest tylko za granica od kilku miesięcy ale mamy ze sobą naprawdę dobry kontakt. Jestem sama w domu z pięcioletnim synkiem. Kiedy mąż wrócił na parę dni objawy też występują, choć troszkę łagodniej to przechodzę. Byłam u lekarza, stwierdził nerwice lękową i zalecił mi brać leki, gdy wartość ciśnienia będzie powyżej 150 oraz potas i magnez + B6, a także  na noc. Zrobiłam badania tarczycy i są w normie, morfologia b. dobra, układ brzuszny, nerki w porządku. Mimo tego miewam podwyższone ciśnienie krwi czasem nawet w ciągu dnia. I znów dreszcze, mocne bicie serca, uczucie pełna w klatce piersiowej, od czasu do czasu ból głowy z tyłu...i lęk, że zaraz stracie przytomność...I od razu ACEI pod język i czekam aż to ciśnienie spadnie...czasem spadnie dość sporo, a czasem po dwóch do czterech godzin znów wzrasta i nie mogę spać. Zaczęłam stosować hydromasaż, może mi pomoże!? Czy to nerwica lękowa? Jeśli tak, czy długo się ją leczy? Co podnosi mi to ciśnienie skoro jestem spokojna? Proszę o jakąś odpowiedź i poradę....

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Jeżeli lekarz, który Panią badał stwierdził nerwicę lękową to najprawdopodobniej tak jest. Należy udać się jednak na wizytę kontrolną u psychiatry, ponieważ lek, który został Pani zlecony powinien być używany jak najkrócej (najlepiej do 4 tygodni). Warto też skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże dojść ewentualnej przyczyny takiego stanu.
Jeśli chodzi o patomechanizm wzrostu ciśnienia w zaburzeniach lękowych, to ma on związek z hormonami rdzenia nadnerczy, a konkretnie z adrenaliną. Stres oraz lęk sprawiają, że organizm wydziela wyżej wymieniony hormon, który działa m. in. na receptory alfa w naczyniach krwionośnych powodując ich skurcz, a w następstwie wzrost ciśnienia.
pozdrawiam

0

Biorąc pod uwagę Pani dolegliwości, lekarz postawił trafną diagnozę. Jednak warto wiedzieć, że leki które Pani dostała, działają jedynie na objaw, a w zaburzeniach lękowych bardzo ważne jest to, by poznać ich przyczynę i zniwelować ją. W tym celu zalecam wizytę u psychoterapeuty. Często na nasze lęki wpływ mają rzeczy z których nie zdajemy sobie sprawy i które dopiero podczas psychoterapii jesteśmy w stanie sobie uświadomić i ponazywać.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty