Czy to objawy choroby jelita wrażliwego?

Moj facet od roku ciągle ma biegunkę. Co zje po 15 min biegnie do toalety. Miał robiona kolanoskopie ale nic nie wyszło. Jest to bardzo niepokojące i denerwujące bo jemu nawet tabletki na biegunkę nie pomagają.. W ciągu dnia i nocy potrafi iść nawet do 10 razy. Jakiej choroby mogą być objawy? Jelito wrażliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ok. 30% chorych na IBS doświadcza biegunek, lecz w rzeczywistości choroba jest trudna do zdiagnozowania – dopiero po wykluczeniu innych chorób dolnego odcinka układu pokarmowego po szeregu bardzo szczegółowych badań można domniemywać zespół jelita wrażliwego. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Poza kolonoskopią należy wykonać takie badania jak: badanie kału – pH stolca, badanie na obecność pasożytów, posiew bakteriologiczny, badania krwi, w tym na celiakię oraz oznaczenie elektrolitów we krwi oraz w kale. Ponadto można wykonać USG lub MRI.

Brak szczególnych nieprawidłowości wskazujących na choroby zapalne jelit czy nieprawidłowości anatomiczne, alergie lub nowotwór mogą sugerować IBS. Więcej o diagnozowaniu zespołu jelita drażliwego w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, znajdzie tu Pani wskazówki odnośnie postępowania przy przewlekłej biegunce: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.