Czy może to być faktycznie zespół jelita drażliwego?

Witam. Od pewnego czasu mam problem z ukladem trawiennym mianowicie boli mnie brzuch, jeździ mi czuje jakby żył wlasnym życiem, na przemian występują zaparcia i biegunki dodam ze w moim zyciu jest bardzo duzo stresu oraz ze te dolegliwości wystepuja ponizej pępka oraz częściej po lewej stronie brzucha wyniki morfologi zdaniem mojego lekarza bez zastrzeżeń ob 4 zelazo 76 na 146 crp tez wporzadku plt tez bez zastrzeżeń czy to moze byc zespol jelita drazliwego bardzo duzo sie stresuje w swoim zyciu mam sklonnosci hipohondryczne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niekiedy dolegliwości jelitowe, manifestujące się biegunkami czy zaparciami i skręcającym bólem, czyli kolką jelitową, mają ścisły związek ze stresem, a niekiedy ze stresem w połączeniu z nieprawidłową dietą. Wówczas mówimy o przyczynie psychogennej problemów trawiennych.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit.

Natomiast droga do zdiagnozowania IBS, czyli zespołu jelita drażliwego, jest bardzo długa i polega często na wykluczeniu innych chorób układu trawiennego.

Podstawowe badania morfotyczne krwi to niestety zbyt mało, by móc cokolwiek stwierdzić. Stąd wskazana jest wizyta u gastrologa, który to zadecyduje o poszerzeniu diagnostyki – może to być kolonoskopia lub gastroskopia, ale też szczegółowe badania z krwi (np. mające na celu wykluczenie alergii, celiakii czy pasożytów) oraz badania kału.

O diagnostyce IBS może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.