Co znaczy wodnista biegunka?

Od dłuższego czasu mam wodnistą biegunkę raz lub dwa razy dziennie raz rano a czasem zdarza się ona w godzinach popołudniowych. Byłem u gastrologa zalecił mi lek na jelita drażliwe iroclon forte stosowałem się dawkowania a niestety nic się nie polepszyła teraz zażywam lek asertin w przeszłości miałem nerwicę rąk później rzuciła się ona na brzuch. Dodam do tego że najczęściej wodnistą wydzielinę po południu mam jak zjem jakąś pikantną potrawę lub kwaśną a w przeszłości miałem sibo niestety chroniczne zmęczenie towarzyszy mi z wodnistymi biegunkami po dziś dzień a prócz tego mam sińce pod oczami i obniżoną odporność. Co to może być dodam że nie odczuwam bólu przy wypróżnieniu ale kiedyś miałem przyśpieszoną perystaltykę jelit.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Z podanych przez Pana informacji wynika, że konsultował się Pan z gastroenterologiem, który podejrzewa u Pana zespół jelita drażliwego. Nie wspomina Pan, czy były zlecone jakieś bardziej szczegółowe badania. Jeżeli nie, być może warto byłoby wykonać rozszerzoną diagnostykę, w tym gastroskopię oraz kolonoskopię, aby sprawdzić stan przewodu pokarmowego oraz jelit.

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, za które w znacznym stopniu odpowiada stres. Jeżeli dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatu, pomocna może okazać się dla Pana psychoterapia. Dzięki niej będzie Pan mógł określić źródło swoich problemów emocjonalnych i nauczyć radzenia sobie ze stresem. To może przełożyć się również pozytywnie na Pana układ pokarmowy.

Wodniste biegunki mogą pojawić się również w przypadku stosowania niektórych leków oraz nietolerancji określonych produktów. Być może warto byłoby także skonsultować się z alergologiem, aby sprawdzić, czy te dolegliwości nie są wynikiem alergii pokarmowej. Dla pewności warto również zbadać wątrobę oraz zrobić dodatkowe badania pod kątem obecności pasożytów w organizmie. Do czasu wizyty u lekarza proszę pamiętać o piciu dużej ilości wody, aby nie doszło do odwodnienia.

Więcej szczegółowych informacji o tej tematyce znajdzie Pan w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka

Być może przydatne okażą się dla Pana również odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-przewlekla-biegunka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekla-biegunka-a-wieloletni-stres

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekla-biegunka-oraz-bole-podbrzusza-i-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.