Czy treść ropna mogła się przedostać do innych narządów?

Witam. Mój tata miał ropę w gardle, przebywał 2 tygodnie w szpitalu. W tym czasie zostało wykonane wewnętrzne jak i zewnętrzne nacięcie szyi w celu odprowadzenia treści ropnej i usunięcie martwej tkanki. Ropa dostała się także do opłucnej lewego płuca. Kolejne 2 tygodnie spędził na oddziale płucnym z wykonanym drenażem opłucnej. W tej chwili przebywa w domu z podłączonym w dalszym ciągu drenażem. Przed położeniem się musi ustabilizować oddech tzn. wziąć 6 wdechów, by prawidłowo oddychać, czy to normalne? Tato ma problemy gastryczne, mianowicie problem z "odbiciem" po jedzeniu a także niekiedy bólem żołądka. Czy treść ropna mogła się przedostać do innych narządów?

Lek. Paweł Szadkowski

Z pani opisu wynika, że stan pani taty był (lub jest) poważny i między innymi dlatego pani opis nie wystarcza do tego żeby dokładniej doradzić pani w zakresie zdrowia pacjenta (konieczna pełna analiza historii choroby i stanu klinicznego). Zakażenie ropne może szerzyć się w organizmie zarówno przez ciągłość (na okoliczne tkanki), ale może również powodować zakażenie ogólnoustrojowe (sepsę), co może dawać nowe ogniska ropne w innej lokalizacji niż pierwotna.