Czy urodzę zdrowe dziecko?

Mam na imię Kasia.
Jestem w 12 tygodniu ciąży. Wczoraj miałam pierwsze usg dotyczące wad rozwojowych. Lekarz zdiagnozował przezierność karkową 3mm plus zatrzymanie rozwoju wzrostu płodu ok 10 tygodnia ciąży. Na zakończenie dał skierowanie na usunięcie mojego serduszka:(

Miałam się wstawić dzisiaj o 8:00 na zabieg, ale przerasta mnie ten fakt i nie pozwolę, aby bez starań i leczeń, zabito moje dziecko. Nie mam żadnych objawów wskazujących na obumarcie płodu, żadnych plamień, żadnych bóli. Zarejestrowałam się na poniedziałek na badanie genetyczne płodu.
W chwili obecnej odchodzę od zmysłów, mam koszmary:( Czy jest szansa, że urodzę zdrowe dziecko? Co owa diagnoza może oznaczać?
Proszę o szybką odpowiedź gdyż nic nie jest dla mnie teraz tak ważne jak zdrowie mojego skarbka( Nie chcę się załamać, proszę o pomoc. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Proszę się nie załamywać. Jeśli lekarz stwierdził w badaniu USG czynność serca płodu, to nie ma powodów, by dokonywać aborcji! Oczywiście na podstawie podanych przez Panią informacji nie potrafię powiedzieć, czy dziecko jest na pewno zdrowe czy też chore. Zwiększona grubość fałdu karkowego wskazuje jedynie na zwiększone ryzyko wady genetycznej (zespołu Downa), ale pomiar ten zdecydowanie nie wystarcza do zdiagnozowania choroby! Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie teraz testu PAPP-A (badanie stężenia dwóch białek we krwi: PAPP-A oraz betaHCG). Jego wynik pozwoli na bardziej precyzyjne oszacowanie ryzyka. Najpewniej takie właśnie badanie zaplanowano u Pani. Jeśli jego wynik będzie wskazywał na podwyższone ryzyko, lekarz zaproponuje Pani amniopunkcję, którą można wykonać w późniejszym etapie ciąży, a która prawie w 100% da odpowiedź co do zdrowia dziecka. Proszę się nie załamywać! Do ewentualnego rozpoznania choroby jeszcze daleko, wynik badania USG wskazuje jedynie na konieczność pogłębionej diagnostyki i monitorowania rozwoju ciąży.
Pozdrawiam ciepło!