Czy w ten sposób mogłam się czymś zarazić?

Witam parę dni temu będąc na działce u teściowej i pomagając jej w pracach ogrodowych znalazłam w ziemi igłę nie wbiła mi się tylko zadrapała lekko palec krew nie leciała.Oczywiscie umyłam ręce woda z mydłem i zdezynfekowalam octeniseptem .Czy jest możliwość przeniesienia jakiegoś wirusa w ten sposób dodam że cała igła była w ziemi tylko czubek był na powierzchni.
KOBIETA, 31 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli zadrapanie było naprawdę delikatne i nie doszło do przerwania naskórka i pojawienia się krwi, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. Groźne jest bowiem zanieczyszczenie rany ziemią.

Dla pewności można jednak skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i podpytać go o konieczność szczepienia przeciw tężcowi. Ochrona poszczepienna utrzymuje się około 10 lat, dlatego dorosły człowiek powinien przyjmować dawkę przypominającą po takim okresie czasu.

Temat ten poruszaliśmy w naszych artykułach, które można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/zagrozenie-czai-sie-w-przydomowym-ogrodku-albo-na-dzialce-nawet-polowa-zakazonych-umiera,

https://portal.abczdrowie.pl/smiertelne-zagrozenie-czyha-w-ogrodzie-wystarczy-drobne-skaleczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.