Czy zaburzenia lękowe mogą powodować problemy z oddychaniem?

Witam. Od jakiegoś czasu mam problemy z oddychaniem i co maksymalnie pare minut czuję że muszę i automatycznie biorę głęboki wdech. Czy zaburzenia lękowe które mam mogą być tego przyczyną?

Dzień dobry. Bardzo ważne i cenne jest to, że piszę Pani o zaburzeniach lękowych, których Pani doświadcza. Przyglądając się objawom somatycznym związanym z lękiem bardzo często mamy uczucie "zablokowanej klatki piersiowej", tak jak by powierzchnia płuc była o pięćdziesiąt procent mniejsza ,a oddech który bierzemy płytki i niewystarczający. Zapraszam Panią do zapoznania się z artykułami dotyczącymi mapy emocji w ciele. Znajdzie Pani taki artykuł https://www.facebook.com/psychologpsychoterapiabielskobiala

Nasza klatka piersiowa bardzo często przejmuje uczucie lęku, niepokoju, strachu. Sprawia wrażenie jak by się zaciskała. Oczywiście w przypadku zaburzeń o których Pani pisze najistotniejszą kwestią jest psychoterapia. Dlatego polecam aby znalazła Pani dla siebie odpowiedniego terapeutę, z którym wspólnie będziecie mogli przyglądać się dolegliwością i szukać ich rozumienia. Dodatkowo może korzystać Pani z całego obszaru treningów relaksacyjnych tj. Schultza czy Jacobsona, które są dostępne na takich portalach jak np. youtube. Niemniej, nie zastąpi to psychoterapii i podjęcia konkretnej formy leczenia. Życzę powodzenia i wiele dobrego!