Czy zaraziłam się listeriozą?

Jestem w 12 tyg ciąży. Ostatnio zjadłam łososia wędzonego na zimno, który na 15 min trafił jeszcze do piekarnika( nie był jeszcze bardzo nagrzany) Czy jest szansa, że zarazila się listeria? W dniu dzisiejszym boli mnie głowa i raz oddałam wodny stolec.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

łosoś nie jest wykluczony z diety kobiety ciężarnej. Nie zaleca się jedzenia łososia wędzonego na zimno w ciąży, ale wydaje się, że jednorazowe spożycie go, zwłaszcza po obróbce cieplnej, nie powinno Pani zaszkodzić.

Do najczęstszych objawów listeriozy zaliczyć można gorączkę, dreszcze, biegunkę, wymioty, nudności, bóle głowy czy bóle mięśni. Objawy te często bywają mylone z grypą żołądkową lub przeziębieniem.

Listerioza jest groźna w ciąży, ponieważ może doprowadzić do poronienia, porodu przedwczesnego bądź chorób u noworodka. Niepokojące są u Pani wodniste stolce oraz bóle głowy, dlatego dobrze by było skonsultować ten stan z lekarzem prowadzącym ciążę.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani po kliknięciu w linki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-zagrozenie-dla-ciazy-jesli-jadlam-wedzonego-lososia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-jesc-lososia-wedzonego-na-cieplo, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-jesc-wedzonego-lososia-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.