Czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych bez konsultacji z ginekologiem jest bezpieczne?

Kupiłam tabletki N*** bez konsultacji lekarza, ponieważ wyjeżdżałam zagranicę i nie miałam czasu na wizytę. Tabletki biorę pierwszy raz w życiu, mam 19 lat i żadnych problemów ze zdrowiem. Czy dadzą mi bezpieczeństwo?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jest Pani pełnoletnią osobą i ponosi odpowiedzialność za swoje zdrowie, jednocześnie mając wolność wyboru. Proszę pamiętać, że wizycie u ginekologa, podczas której następuje przepisanie tabletek, towarzyszy ogólne badanie ginekologiczne i zebranie wywiadu. Oczywiście w większości przypadków lekarz nie znajduje żadnych zdrowotnych przeciwskazań do przepisania tabletek. Czasem jednak zachodzą okoliczności, przy których branie tabletek grozi utratą zdrowia i w takim wypadku lekarz zaleca inną formę antykoncepcji. Ponieważ nigdy wcześniej nie brała Pani tabletek radziłabym jednak znaleźć czas na wizytę. W przeciwnym razie, w razie wystąpienia komplikacji, będzie Pani mogła winić tylko siebie.

Pozdrawiam serdecznie!