Dieta i ćwiczenia u 15-latki

Witam. Moja córka ma 15 lat. Waży 80,4 kg. Zaczęła dietę jakoś od listopada schudła już ok. 11 kg. I teraz zaczyna jakby drugi etap diety. I na śniadanie je bułkę razową i szynka z kurczaka, w szkole je mandarynki (2-4 szt) na obiad je jogurt naturalny z mandarynką na kolację je marchewkę. Pije zieloną herbatę + wodę. Ile powinna moja córka schudnąć jeszcze? Czy może tak jeść? Ona to je i jest najedzona. Bardo jej smakuje i dobrze się czuję. + ćwiczy na wf, tańczy sobie w domu, kreci na hula-hop

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Córka nie może w ten sposób się odżywiać - to prowadzi do anemii i innych chorób. Proszę skontaktować się ze specjalistą w gabinecie.

NIe napisała Pani ile ma wzrostu, bo to dość istotne, aby określić orientacyjną wagę. Wg mojej opinii jada za mało. Jest w okresie dojrzewania, więc nie powinna drastycznie ograniczać kalorii, bo zaburzy chociażby cykl miesiączkowy. Może sobie zrobić więcej krzywdy niż pożytku. Śniadanie wygląda na prawidłowo skomponowane. Mam nadzieję, ze w bułce też są warzywa, o których Pani nie pisze :) ? II sniadanie też moze być, ale chyba dodałabym mały jogurt nat. do tego. Ale obiad, to już zupełnie mi się nie podoba :). Jesli w porze obiadowej jest w szkoel, to trudno. Jesli jednak nie, to powinien byc on ciepły, po drugie składac się z białka (mięso, ryby, nabiał, soczewica, soja etc), z węglowodanów (makaron pełnoziarnisty, kasza, ryż brązowy, ziemniaki) i jakaś surówka lub gotowane warzywa. Kolacje też bym zmieniła i zamiast samej marchewki dała jakąś sałatkę z białkiem. Marchew ma dość dużą ilość cukru, co wcale nie jest wskazane na kolację, razcej na II sniadanie lub podwieczorek.

Witam serdecznie,

Nie wiem kto polecił Pani córce taką dietę ale jest stanowczo za mało kaloryczna!! to nie dieta a głodówka! Przestrzegam przed tego rodzaju dietami ponieważ zwalniają one metabolizm, obciążają i wyniszczają organizm. chudnie ale do pewnego czasu, potem organizm przyjmie stanowisko obronne i zacznie robić rezerwy, zapasy na czas głodówki a córka zacznie tyć....

Proszę samodzielnie przeanalizować jadłospis który Pani tu umieściła i zastanowić się czy przy takiej diecie córka dostarcza wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze?
Gdzie są niezbędne tłuszcze, gdzie warzywa, gdzie węglowodany złożone np z ciemnego ryżu, gruboziarnistej kaszy, razowego makaronu, dające energię?
Pisze Pani że córka czuję się najedzona, zapewne dlatego ze już przemiana materii zwolniła a brzuch się skurczył.

Proszę jak najszybciej zrezygnować z tej głodówki i przejść na wyżej kaloryczną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Pani córka ma 15lat więc akurat dojrzewa proszę nie zrobić jej krzywdy...

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia odpowiedniej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel.506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Taka dieta dla młodego, rozwijającego się organizmu nie jest niczym dobrym. Córka jak najszybciej musi zmienić sposób odżywiania. Jeśli przy takiej ilości pożywienia nie pojawia się głód to świadczy to o zaburzeniach i może prowadzić nawet do anoreksji. Proszę jak najszybciej wprowadzić większą ilość kalorii do diety a najlepiej skonsultować się z dietetykiem.