Dlaczego 2-latka oddaje luźne stolce?

Dzień dobry. Córka w wieku 2 lat, od około pół roku robi bardzo luźne kupki (luźne, ale nie wodniste). Zanim pojawiły się te "brzydkie" kupki chodzila do żłobka, jadła normalnie zarówno w żłobku jak i w domu. Żadne nowe produkty mogące wpłynąć na stolce nie zostały wprowadzane. Wcześniej stolce dziecka były "normalne", zwarte. Pediatra zbadał dziecko, w tym brzuszek i wszystko ok. Zalecił Dicolfor. Podawałam z 3 miesiące, nic nie pomogło. Morfologia ok. Dziecko oprócz tych stolców nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. 1.Co może być przyczyną brzydkich kupek? 2.Czy nie robienie nic w tym kierunku może mieć jakieś negatywne skutki zdrowotne teraz lub w przyszłości? 3.Jakie badania należałoby wykonać / do jakiego specjalisty się udać? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie napisała Pani, co oznaczają te "brzydkie kupy" – jeśli chodzi tylko o ich konsystencję, to trudno mówić o stanie patologicznym. Skoro dziecko nie skarży się na bóle brzucha, nie pojawiają się inne, niepokojące objawy, sugerujące alergię (pokrzywki itd.), krew lub śluz w stolcu, symptomy sugerujące infekcję (gorączka itp.), to trudno orzec, czy dziecku może coś doskwierać. Warto uważniej przyjrzeć się diecie – być może dziecko przyjmuje więcej płynów lub spożywa więcej płynnych posiłków. W przypadku gdy było karmione mlekiem modyfikowanym, to jego odstawienie również może być przyczyną zmiany stolca – zazwyczaj po mieszance stolec jest bardziej zwarty, czasem pojawia się nawet zatwardzenie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na liczbę kup w ciągu doby – jeśli się nie zwiększyły znacznie, to również nie ma powodu do obaw. Zachęcam do lektury artykułu traktującego o stolcu dziecka: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna. Natomiast Dicoflor to probiotyk, która pomaga w kolonizacji jelit dobroczynnymi bakteriami, zatem sugeruję, by kontynuowała Pani podawanie preparatu (na rynku jest wiele różnych probiotyków, warto sięgać po różne). Jeśli jest Pani zaniepokojona stolcami dziecka, może Pani skonsultować to z gastroenterologiem – to on zadecyduje o ewentualnej diagnostyce. Innym tropem jest ewentualna alergia, może Pani również pomyśleć o wizycie u alergologa, on na podstawie zebranego wywiadu podejmie decyzję o dalszej diagnostyce. Tutaj więcej o alergiach pokarmowych: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.