Dlaczego często oddaję mocz w ciąży?

Witam,jestem w 14 tygodniu ciazy dziś od rana bardzo boli mnie z tylu na dole pleców po prawej stronie bol się nasila ja chodzę lub stoje jak leżę jest ok . Na dodatek często oddaje mocz średnio c9 1 godzinę. Czy to coś poważnego??

Redakcja abcZdrowie

Witam,
częste oddawanie moczu w ciąży nie jest niczym niepokojącym – może się pojawić wskutek działania hormonów i rozrastania się macicy już w pierwszym trymestrze (ok. 6. tygodnia ciąży), natomiast w ostatnich tygodniach ciąży jest bardzo dokuczliwe właściwie dla wszystkich kobiet – dziecko wówczas może uciskać pęcherz moczowy i powodować wzmożone uczucie parcia na mocz. Jednak na pewno jest to sygnał alarmujący, gdy towarzyszy mu ból – w Pani przypadku prawdopodobnie nerek. Więcej o częstomoczu w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/czeste-oddawanie-moczu.
Sugeruje to infekcję układu moczowego, a nawet kamicę nerkową lub moczowodową, której charakterystycznym objawem jest tzw. kolka nerkowa. Jest to zespół takich dolegliwości jak: częstomocz, ból pleców w okolicy lędźwiowej po prawej lub lewej stronie, często promieniujący do pachwiny lub genitaliów, a niekiedy nawet krwiomocz. Więcej o kolce nerkowej może Pani dowiedzieć się z naszej infografiki: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke-nerkowa.
W przypadku jeśli częstomocz nie jest objawem chorobowym, a typowym parciem na mocz ciężarnej, ból pleców w tej okolicy może sugerować dolegliwości ze strony kręgosłupa – np. rwę kulszową. Nie można wykluczyć także przyczyny ginekologicznej. W Pani stanie niewątpliwie konieczna jest konsultacja z lekarzem, nie powinna Pani z tym zwlekać. Internista może zlecić morfologię oraz CRP, a także badanie moczu – analizę ogólną. O najczęstszych chorobach nerek traktuje ten materiał, może okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/10-najczestszych-chorob-ukladu-moczowego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.