Dlaczego dziecko ma przewlekłą biegunkę?

Witam, co może być przyczyną przewlekłej biegunki u dziecka 10-letniego. Nie posiada żadnych innych objawów. Nie ma gorączki, nie wymiotuje, nie boli go brzuch. Biegunka pojawia się zawsze rano. PopuLarne leki dostępne bez recepty nie działają. Wyniki krwi, moczu, badania na obecność bakterii, wirusów i grzybów w kale są prawidłowe. Co więc może być przyczyną tych porannych biegunek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyną porannych biegunek u dziecka może być również alergia pokarmowa, nietolerancja pokarmowa bądź celiakia, nazywana chorobą trzewną. Jeśli nie wykonywała Pani badań w tym kierunku, warto byłoby to sprawdzić.

Istotna jest informacja, czy biegunka pojawia się przed czy po śniadaniu. W drugim przypadku mogłoby to oznaczać, że dziecko spożywa na śniadanie składnik, którego nie toleruje, np. mleko krowie bądź gluten.

Skoro badania nie wykazały obecności bakterii, wirusów czy grzybów, to inną przyczyną porannych biegunek może być zespół jelita drażliwego. Objawy mogą być również nasilone na skutek silnych emocji lub stresu. Być może dziecko stresuje się np. szkołą, stąd biegunka poranna występująca zanim tam pójdzie.

Szczegółowe informacje na temat przewlekłej biegunki znajdzie Pani w jednym z naszych artykułów dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka. Zachęcam do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.