Dlaczego jestem bardzo senna i zmęczona?

Witam, jestem ostatnio bardzo senna, potrafię spać po kilka godzin w ciągu dnia, obudzić się przed wieczorem i pójść dalej spać do rana. Wypada mi również ostatnimi czasy nadzwyczajna ilość włosów z głowy, boje się że wyłysieje. Badałam się pod katem tarczycy, ale wszystko wyszło w normie oprócz ATPO, który był nieznacznie wyższy, norma była do 34, a mi wyszło 34,5. Czy jest to objaw do niepokoju? Czy w moim organizmie zaczyna się coś dziać?
KOBIETA, 20 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wysoki poziom przeciwciał anty-TPO (ATPO) może sugerować obecność choroby tarczycy, takiej jak Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Warto jednak pamiętać, że nieznacznie wyższy poziom ATPO, jak w Pani przypadku (34,5 w porównaniu do normy wynoszącej 34), nie zawsze oznacza chorobę. Poziomy przeciwciał mogą się różnić między różnymi laboratoriami, a na wynik mogą również wpływać indywidualne cechy organizmu. Niemniej jednak warto skonsultować wynik z lekarzem.

Jeśli chodzi o senność i nadmierne spanie w ciągu dnia, może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym problemami ze snem, stresem, nadmiernym zmęczeniem, niewłaściwą dietą lub innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli senność jest uciążliwa i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto wykluczyć inne przyczyny, niż te związane z tarczycą. Powinna Pani wykonać również pełną morfologię krwi, która sprawdzi, czy wszystkie mikroelementy są w normie. Senność może bowiem występować przy cukrzycy, niedociśnieniu tętniczym, czy anemii.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.