Dlaczego jestem mocno senna po posiłku?

Dzień dobry, zwracam się z pytaniem ponieważ od pewnego czasu po zjedzeniu - czegokolwiek - mocno obniża mi się poziom energii, czuje senność, a po jakimś czasie w żołądku dziwne uczucie jakby pustki. Czy to może być zwiastun jakiejś dolegliwości? Jakie badania powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

senność po jedzeniu to naturalna reakcja organizmu związana z procesami zachodzącymi po spożyciu pokarmu, a więc między innymi trawieniem. Uczucie to powinno jednak szybko minąć i nie utrudniać normalnego funkcjonowania. Jeśli tak się nie dzieje, oznaczać to może jednostkę chorobową.

W pierwszej kolejności warto byłoby przyjrzeć się swojej diecie – czy nie zawiera zbyt wielu węglowodanów i nie jest zbyt tłusta. Ważne, żeby dieta była nie tylko zdrowa, ale również zbilansowana i różnorodna.

Wzmożone uczucie senności po posiłku pojawia się w przypadku takich chorób, jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Proszę więc zbadać poziom hormonów tarczycy oraz stężenie glukozy we krwi, aby wykluczyć wyżej wymienione choroby. Warto też regularnie sprawdzać ciśnienie krwi, gdyż uczucie senności występuje u osób z niskim ciśnieniem.

Nadmierna senność, pomimo przesypiania nocy, może oznaczać również zaburzenie określane jako hipersomnia. Wówczas może zdarzyć się nawet zasypianie na siedząco. Ponadto dolegliwość ta objawiać się może brakiem energii, ospałością czy problemami z pamięcią i koncentracją.

Problem senności po jedzeniu został opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-po-jedzeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.