Dlaczego krwawienie pojawiło się szybciej?

Witam. Od 6 lat biorę tabletki antykoncepcyjne Atywia. Krwawienie miałam zawsze 3 dnia przerwy. Od 2 miesięcy rozpoczęłam współżycie. Tydzień temu byłam na Cytologi, wszystko było w porządku. Jednak w tym miesiącu krwawienie pojawiło się tydzień wcześniej, kiedy jeszxze miałam 2 tabletki do wzięcia. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. Krwawienie jest dużo mniejsze. Czy jest to możliwe ze krwawienie pojawiło się szybciej z powodu przeziebienia i podróży w ostatnim miesiącu? Brałam dużo paracetamolu przez 4 dni i byłam bardzo przemęczena. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam. W związku z tym, że takie nietypowe krwawienie pojawiło się pierwszy raz od 6 lat, nie martwiłabym się nim bardzo. U wielu kobiet biorących tabletki antykoncepcyjne takie krwawienia pojawiają się od czasu do czasu. Należy się po prostu obserwować, gdyby takie krwawienia były co miesiąc, na pewno warto będzie się zgłosić do lekarza. Może trzeba będzie wykonać dodatkowe badania lekarskie, a może zmienić rodzaj preparatu antykoncepcyjnego. W Twoim przypadku prawdopodobnie przyczyną krwawienia, tak jak podejrzewałaś, była podróż, przeziębienie i paracetamol. Tak się często zdarza. Obserwuj się w przyszłym miesiącu. Jeżeli nietypowe krwawienie się nie powtórzy, nie ma czym się martwić. A na przyszłość, podczas brania dodatkowych leków lub podczas choroby, warto się dodatkowo zabezpieczać, na przykład prezerwatywą, bo nie ma wówczas pewności, czy tabletki prawidłowo się wchłaniają i nie wchodzą w interakcję z innymi lekami. Życzę szybkiego dojścia do formy i jak najrzadszych nietypowych objawów.