Dlaczego mam tą żółtą i zieloną flegmę?

Mam problem z flegmą. Od października do kwietnia zmagałam się z przewleklym zapaleniem zatok. Dostalam antybiotyki, spraye, sterydy, mieszanki do płukania gardla inhalacje, tabletki do ssania, syropy, leki na alergie. Zrobione wyniki krwi - w normie, TK zatok - potwierdziły zapalenie zatok, wymaz z nosa - nie wyszło nic. Nie mam kataru, ani kaszlu, tylko flegmę - gule w gardle, ktorej nie idzie polknac. Codziennie rano pluje i wymiotuje od żółtej, po zielona, pomarańczową flegmą. Jest czasem zbyta, czasem jakby się urywała od czegoś. Pracuję w biurze, nie palę papierosów. Byłam u 4 laryngologow i 2 lekarzy rodzinnych. Nie wiem gdzie mam się udać dalej. Każdy rozkłada ręce. Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Na pewno taka powtarzająca się sytuacja zdrowotna obniża komfort życia i może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie.

Najważniejszym krokiem byłoby ustalenie konkretnej przyczyny takiej dolegliwości oraz rozpoczęcie właściwego leczenia, aby poprawić Pani stan zdrowia.

Bardzo dobrze, że wykonano już tak rozszerzoną diagnostykę, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia. Z opisu Pani objawów, można by wywnioskować, że problemy z zalegającą wydzieliną występują sezonowo w okresie jesienno-wiosennym. Może mieć to związek z okresem grzewczym, niedostateczną wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, a także ewentualną alergią wziewną (głównie na roztocza kurzu domowego lub pleśnie).

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia oraz przyczyny takiego samopoczucia. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem alergologiem oraz laryngologiem. Na pewno warto byłoby wykonać testy alergiczne skórne oraz z krwi, aby wykluczyć istnienie podłoża alergicznego, jako przyczynę zalegającej wydzieliny.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-wziewna

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zalegajaca-wydzielina-w-nosie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaleganie-wydzieliny-w-nosie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.